W Chicago odbyły się uroczyste obchody 80. Lecia założenia Kongresu Polonii Amerykańskiej w USA. Wzięło w nich udział kilkaset osób, w tym przedstawiciele władz USA, Polski, organizacji polonijnych: min Kongressman Mike Quigley, były Kongresman Tom Malinowski; Ambasador USA w Polsce – Mark Brzeziński; przedstawiciele władz Polski Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Senatu RP; Sejmu, Wspólnoty Polskiej. Przesłanie skierował także telefonicznie były prezydent USA – Donald Trump w czasie, gdy występowała na podium dziennikarka Monica Crowley, która reprezentuje jego kampanie wyborczą. Z lokalnych liderów obecny był burmistrz Schiller Park Nick Caiafa.
Congressman Mike Quigley, Demokrata, V. okręg wyborczy w Chicago, przemawia na Bankiecie KPA-80.
Kongresman Mike Quigley, Demokrata reprezentujący V. okręg wyborczy w Chicago, świetnie zna sprawy polskie. Quigley odwiedził Polskę 10. razy, opowiada sie za Kamalą Harris, jako kandydatką, która chce pomóc Ukrainie w walce z agresywną Rosją, która wywołała wojnę na Ukrainie.
Z Polski na 80. lecie KPA przyjechali dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, minister Henryka Mościcka-Dennys z MSZ RP, Beata Prądzyńska, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, posłanka Barbara Okuła, w miejsce Dariusza Piotra Bonisławskiego, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, przyjechała jego zastępczyni. List od prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Duda odczytała Konsul Bernadetta Pałka Maciejewska.
„Za wolność teraz i zawsze, dla wszystkich narodów i ludzi całego świata.
Niech to pozostanie naszym celem” – Charles Rozmarek
Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w odpowiedzi na zagrożenie niepodległości Polski spowodowane agresją niemiecką i sowiecką we wrześniu 1939 roku, aby jednym głosem wyrazić; poparcie dla przywrócenia wolnej i suwerennej Polski, ówcześni liderzy szeregu organizacji polonijnych spotkali się w Buffalo, w stanie Nowy Jork, wiosną 1944 roku. Obrady trwały od 28 maja do 1 czerwca 1944 roku, w wyniku czego 2600 delegatów reprezentujących polonijne organizacje, utworzyło Kongres Polonii Amerykańskiej. Celem nowo powstałej organizacji było wsparcie odbudowy Polski zniszczonej przez niemieckiego i sowieckiego okupanta oraz wsparcie Polski w odzyskaniu pełnej suwerenności.
Członkami obecnego Komitetu Wykonawczego KPA w 2024 roku są:
Frank J. Spula (Prezes), Dr. Mark Pienkos (Pierwszy Wiceprezes), Bożena Kamiński (Wiceprezes ds. Polskich), Timothy Kuzma (Wiceprezes ds. Amerykańskich), Małgorzata Margo Schulz (Wiceprezes ds. Komunikacji i Mediów), Deborah Majka (Wiceprezes ds. Kultury), Mary Anselmo (Wiceprezes ds. Edukacji), Michael Niedzinski (Wiceprezes ds. Członkostwa), Andrzej Niemyjski (Wiceprezes ds. Rozwoju Finansowego), Stephen Flor (Sekretarz), Micheline Jaminski (Skarbnik).
Organizacja ta miała za zadanie zjednoczyć Polonię w ważnym i tragicznym momencie dziejowym, jakim były wysiłki odbudowy Polski po dewastacji kraju, będącej rezultatem Niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku, oraz sowieckiej 17 września 1939 roku.
Oddziały Kongresu Polonii Amerykańskiej znajdują się w kilkunastu stanach USA, m.in. w Michigan, Waszyngtonie, na Florydzie, w Kalifornii i w Illinois.
Kongres Polonii Amerykańskiej (Rada Dyrektorów Krajowych) spotyka się co roku na konferencji odbywającej się w metropoliach amerykańskich, takich jak Waszyngton i Chicago. Wybory prezydium Krajowego Komitetu Wykonawczego odbywają się co dwa lata.
Pierwszym prezesem KPA został Karol (Charles) Rozmarek. Jego następcą był Alojzy Mazewski, wybrany w 1968 roku, który pełnił tą funkcję, aż do śmierci w 1988 roku. W 1988 roku prezesem został Edward Moskal, który sprawował tą funkcję do końca życia. Obecnym prezesem jest Frank J. Spula.
KPA miał istotny udział w przyjęciu Polski do NATO a także przyczynił się do powstania Polskiej Redakcji Radia „Wola Europa”. Specjalna komisja Kongresu USA, która prowadziła śledztwo w sprawie zamordowania przez Związek Radziecki ponad 14 000 oficerów Wojska Polskiego, na początku II wojny światowej, była silnie popierana przez Kongres Polonii Amerykańskiej.
Uroczyste obchody 80-lecia powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej miały miejsce 13 października w O’Hare Tech Center w Chicago, podczas drugiego dnia dorocznego zjazdu Dyrektorów Krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej.
W czasie dwudniowych obrad rozmawiano o aktywizacji Polonii, w celu wzięcia aktywnego udziału w wyborach Prezydenckich 5 listopada, omawiano szczegóły, gdzie i jak można się jeszcze zarejestrować. Istotne jest przypomnienie Amerykanom Polskiego pochodzenia, że głosowanie jest ich obywatelskim przywilejem, ale też i obowiązkiem, ponieważ nie należy zapominać, że w czasie wyborów prezydenckich mieszkańcy poszczególnych stanów, hrabstw i miast będą także wybierać senatorów, oraz przedstawicieli lokalnych władz a także głosować w referendach.
Polonia ma istotnie pytania i postulaty do kandydatów prezydenckich Kamali Harris i byłego prezydenta Donalda Trumpa, między innymi, czy będą wspierać silną pozycję Polski w NATO, czy Polska będzie miała możliwość zakupu zbrojenia w dogodnych cenach oraz czy mianowaliby na ważne stanowiska przedstawicieli spośród Polonii oraz Amerykanów o polskim pochodzeniu.
W czasie Bankietu przemawiał Tom Malinowski, były Kongresman, przedstawiciel kampanii wyborczej Vice Prezydent – Kamali Harris, który zdecydowanie opowiada się za jej kandydaturą na prezydenta USA w nadchodzących wyborach prezydenckich. Tom Malinowski pracował w przeszłości dla byłego prezydenta Billa Clintona. Pisał wtedy przemówienia prezydentowi USA. Było to w czasie, gdy Polska weszła do NATO. Tom Malinowski urodził sie w Słupsku, potem mieszkał w Podkowie Leśnej, koło Warszawy. Do USA przyjechał ze swoja mamą 53 lata temu. Jego dziadek zginął w Powstaniu Warszawskim. Jego babcia była lekarką, która pomagała powstańcom.
Monica Crowley, dziennikarka, była przedstawicielką kampanii wyborczej Trump-Vance na bankiecie KPA. W trakcie jej przemówienia przesłanie skierował telefonicznie były prezydent USA – Donald Trump, który zadzwonił do Franka Spuli, prezesa KPA i przekazał uczestnikom bankietu życzenia z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. Powiedział, iż tydzień temu spotkał się z komitetem organizacyjnym Parady Pulaskiego w Nowym Jorku. Nawiązał do jego pamiętnej wizyty w Warszawie, gdy wygłosił przemówienie przed pomnikien Powstania Warszawskiego w 2017 roku, do zniesienia wiz dla Polaków. Donald Trump życzył Polonii kolejnych osiągnięć w działalności organizacyjnej. Zapowiedział, iż zaprosi przedstawicieli Polonii do Białego Domu, jeżeli wygra wybory prezydenckie.
W czasie Bankietu KPA – 80 specjalnym gościem był Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który wygłosił bardzo interesujące przemówienie na temat stosunków dyplomatycznych USA-Polska. Podawał ciekawe fakty nt współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, militarnej, w NATO; o współpracy gospodarczej, energetycznej, naukowej, dyplomatycznej i na poziomie współpracy między ludźmi. Mark jest doświadczonym dyplomatą, prawnikiem, napisał i obronił doktorat w Oxfordzie na temat „Zmagań o Konstytucjonalizm w Polsce”. Jest synem słynnego śp prof. Zbigniewa Brzezinskiego, byłego doradcy ds bezpieczeństwa narodowgo w USA za prezydentury Jimmy Cartera. Jego dziadek był ambasadorem Polski w Kanadzie przed II wojna światową.
Ambasador Marek Brzezinski pełni odpowiedzialną funkcję jako ambasdor Stanów Zjednoczonych w Polsce. W czasie jego kadencji jako ambasadora w Warszawie, Polskę odwiedziło pponad 200 amerykańskich ustawodawców reprezentujących obydwie partie polityczne. Prezydent Joe Biden odwiedził Polskę kilkakrotnie, podobnie jak i Vice Prezydent Kamala Harris, udzielając znaczącej pomocy Ukrainie, a także Polsce.
Siostrą Ambasadora jest Mika Brzezinski, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarek telewizyjnych w USA. Frank Spula, Prezes KPA przedstawił Ambasadora Brzezinskiego i wkład jego rodziny dla USA, dla Polonii i dla Polski.
W czasie Bankietu KPA z okazji 80. lecia działalności wręczono odznaczenia dla zasłużonych dla organizacji działaczy: prof. Anthony Bajdek, Anthony Kruszewski, Dariusz Bonisławski ze Stowarzyszenia Współnota Polska, Dziennik Związkowy.
Tekst i zdjęcia Andrzej T Mikolajczyk
Autor wita Ambasadora Marka Brzezinskiego w czasie Bankietu KPA