Fizyczny wpływ upałów jest oczywisty. Mieszkańcy południowych stanów – a w szczególności Teksasu – powinni unikać wychodzenia na zewnątrz w trakcie upalnych dni, które nawiedzają obecnie ten region. W tak wysokiej temperaturze człowiek nie tylko szybciej się męczy, a pot spływa po ciele jak wodospad. Narażenie na ostre promienie słońca może wiązać się z udarem, odwodnieniem, a w konsekwencji nawet śmiercią – dotyczy to szczególnie osób starszych. Jest jednak jeszcze coś, w czym upały mogą nam zaszkodzić. Chodzi o zdrowie psychiczne.
Słońce daje nam witaminę D, wzmacniając nasze kości i samopoczucie. Ale we wszystkim należy mieć umiar – zwłaszcza w upalne dni. Według profesorów nauk o zdrowiu i terapeutów – ekspozycja na wysoką temperaturę może bardzo zaszkodzić osobom, które już zmagają się z jakimiś schorzeniami natury psychicznej. Upał może mieć negatywny wpływ na nasz nastrój i dobrostan psychiczny.
„Ekstremalne upały mogą zaostrzyć niektóre schorzenia psychiczne, szczególnie u osób przyjmujących leki psychiatryczne” – powiedziała Kari Northeim, która wykłada na University of North Texas Health Science Center w Fort Worth. „Niestety, przy ekstremalnych upałach wszyscy widzimy skutki poczucia, że dwór nie jest już miejscem, w którym możemy ćwiczyć, relaksować się lub cieszyć się” – dodała.
Badanie opublikowane w JAMA Psychiatry w lutym 2022 r. wykazało, że więcej osób zgłosiło się na pogotowie podczas upałów – z powodu różnych obaw psychiatrycznych, w tym związanych ze stresem i zaburzeniami nastroju – niż kiedy temperatura była w normie.
Ponadto, według Global Heat Health Information Network, ekstremalne upały są główną przyczyną zgonów związanych z pogodą i mogą nasilać choroby podstawowe, w tym choroby układu krążenia i astmę. Stres cieplny może również zwiększać ryzyko wypadków i – co ciekawe – rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
„W dni ekstremalnych upałów bardzo ważne jest, aby każda osoba podjęła środki ostrożności niezbędne do dbania o siebie i naszych bliskich” – powiedziała Cynthia Powell, profesor nauk o zdrowiu w UNT Health Science Center. „To może obejmować ‘skontrolowanie’ sąsiadów, przyjaciół, członków rodziny, którzy mogą być bardziej podatni na wpływ ekspozycji ciepła na zdrowie”.
„Naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego upał wpływa na nasze samopoczucie, ale prawdopodobnie jest to spowodowane różnymi powiązanymi ze sobą czynnikami psychologicznymi” – powiedział David Farmer, licencjonowany terapeuta i profesor w UNT Health Science Center. „Ciepło wiąże się ze zwiększonym poziomem kortyzolu i obniżoną produkcją serotoniny, ale jego wpływ na mózg jest nadal słabo poznany” – dodał.
„Niektórzy stawiają hipotezę, że ciepło prawdopodobnie zakłóca nasze cykle snu, powodując, że czujemy się nie tylko fizycznie zmęczeni, ale także zmęczeni psychicznie w ciągu dnia” – stwierdziła z kolei Powell.
Wysokie temperatury powodują mniejsze zdolności regeneracyjne w czasie snu lub płytki sen, co dzieje się na skutek ograniczenia fazy REM. REM jest kluczowym czynnikiem, zapewniającym organizmowi reset.
„Temperatura może mieć znaczący wpływ na spokój snu i trudności z zasypianiem, satysfakcję ze snu i adekwatność snu, która jest połączeniem jakości i ilości snu” – dodaje Powell.
W otoczeniu wszędobylskich ekranów smartfonów i komputerów człowiek współczesny jest narażony na działanie światła niebieskiego, które zakłóca fazę REM – dodając do tego wpływ upału, otrzymamy mieszankę wybuchową. W miarę możliwości, przed snem należy zadbać o umiarkowaną temperaturę w sypialni oraz brak kontaktu ze światłem niebieskim na dwie godziny przed snem.
Red. JŁ
(Źródło: The Dallas Morning News)