Ukraińskie władze przypominają o katastrofie w Czarnobylu. Dziś przypada 33 rocznica wybuchu w elektrowni atomowej

Ukraińskie władze przypominają o katastrofie w Czarnobylu. Dziś przypada 33 rocznica wybuchu w elektrowni atomowej

Ukraińskie władze przypominają o katastrofie w Czarnobylu. Dziś przypada 33 rocznica wybuchu w elektrowni atomowej.

Kilka lat temu nad zniszczonym reaktorem zbudowano nowoczesną konstrukcję mającą chronić przed dalszym radioaktywnym skażeniem.

O pamięć ofiar katastrofy w Czarnobylu zaapelował na swojej stronie w internecie ukraiński prezydent. Petro Poroszenko zamieścił też cytat z Apokalipsy św. Jana w którym mowa jest o gwieździe Piołun. W języku ukraińskim słowo „czornobyl” oznacza właśnie piołun.

Premier ukraińskiego rządu także odniósł się do rocznicy katastrofy. Wołodymyr Hrojsman napisał, że chyli czoła przed likwidatorami skutków katastrofy, czyli tysiącami osób które usuwały skutki katastrofy na miejscu zdarzenia. Wielu z nich, w wyniku napromieniowania, zmarło. Inni zmagali się z chorobami popromiennymi. Premier Hrojsman napisał, że dzięki ich poświęceniu uratowano życie setek tysięcy osób.

Obecnie teren wokół elektrowni otoczony jest kilkudziesięciokilometrową niezamieszkałą tzw. strefą wykluczenia. Pozostałości zniszczonego czarnobylskiego reaktora po katastrofie nakryto betonowym sarkofagiem.

Trzy lata temu w Czarnobylu powstał nowy metalowy sarkofag w formie zadaszenia, który ma chronić przed przedostawaniem się radioaktywnego pyłu do atmosfery.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/jf/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0