HomePOLSKA

Ukraińcy wydali w polskich sklepach i hotelach 7,5 mld zł

Ukraińcy wydali w polskich sklepach i hotelach 7,5 mld zł

Wprawdzie najwięcej w polskich sklepach wydali w sumie goście, którzy przybyli do nas z Niemiec, ale bardziej rozrzutni okazali się Ukraińcy. Podczas jednej wizyty wydali średnio 721 zł, a Niemiecy tylko 473 zł.

Te rekordowe kwoty Ukraińców mogą zdumiewać, bo po przeliczeniu na złotówki ich średnie miesięczne zarobki wynoszą około 963 zł. W trzech kwartałach tego roku zostawili w polskich sklepach, restauracjach czy hotelach 5,5 mld zł, a w ostatnich trzech miesiącach – ponad 1,9 mld zł. Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w trzecim kwartale 2017 roku cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 47,9 mln razy, co oznacza wzrost o ponad 6 proc., w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Co u nas kupowali? Przede wszystkim artykuły przemysłowe, które stanowiły 82 proc. ich wydatków, a szczególnie materiały do budowy, remontu i konserwacji domów, a także sprzęt RTV i AGD, części i akcesoria do środków transportu. Ukraińcy więcej wydają w Polsce, bo też coraz częściej znajdują u nas zatrudnienie. 1 stycznia 2018 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające nowe zasady zatrudniania cudzoziemców; starostowie będą mogli wydawać zezwolenia na pracę sezonową w turystyce, ogrodnictwie i rolnictwie na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym.

– Spodziewamy się, że nowy typ pozwolenia na pracę sezonową w 2018 roku jeszcze zwiększy zainteresowanie zatrudnieniem w Polsce. Wydatki Ukraińców będą więc rosły, podobnie jak zapotrzebowanie polskich firm na ich pracę, a to wszystko pomoże znacząco polskiemu PKB – przekonuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, która specjalizuje się w rekrutacji i zatrudnianiu Ukraińców w Polsce.

Teresa Semik (aip)COMMENTS