HomePILNE

Ukraina: Wybory parlamentarne wygrała partia Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu

Ukraina: Wybory parlamentarne wygrała partia Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprasza partię Hołos do koalicji. Na Ukrainie odbyły się wybory parlamentarne. Wygrała partia Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu. Według badań exit poll, zdobyła około 44% głosów. Do parlamentu, z wynikiem nieco ponad 6%, dostała się też prawdopodobnie partia Hołos rockmana Swiatosława Wakarczuka i to tę partię typowano jako możliwego koalicjanta Sługi Narodu. 
Wołodymyr Zełenski występując w sztabie partii Sługa Narodu podkreślił, że już zapraszał partię Hołos Swiatosława Wakarczuka do współpracy. Zwrócił uwagę na to, że jest to w ukraińskiej polityce nowa twarz.
Na pytanie, czy Swiatosław Wakarczuk mógłby zostać premierem, Wołodymyr Zełenski podkreślił, że widziałby na tym stanowisku niezależnego fachowca-ekonomistę. Dodał, że on i jego partia chcą, aby był to niezależny człowiek, fachowiec, który cieszy się szacunkiem na Ukrainie i na zachodzie, człowiek który jest guru gospodarki.
Partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego według danych exit poll zdobyła najwięcej głosów. Drugie miejsce zdobyła prorosyjska Opozycyjna Platforma. Do parlamentu wejdą też partia Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki, partia Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko oraz partia Hołos rockmana Swiatosława Wakarczuka.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Paweł Buszko/Kijów/em/wk

COMMENTS