13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Ukraina: Na zajętych przez Rosjan ukraińskich okrętach byli dwaj oficerowie SBU

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na zajętych przez Rosjan okrętach ukraińskiej marynarki wojennej byli dwaj oficerowie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Potwierdził to szef ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa. Przedwczoraj Rosjanie ostrzelali i zajęli trzy ukraińskie okręty, wzięli też do niewoli 23 członków załogi.

Szef SBU Wasyl Hrycak wyjaśnił, że dwaj oficerowie, którzy razem z marynarzami dostali się w ręce Rosjan, to pracownicy wojskowego kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Dodał, że obecność oficerów SBU to normalna praktyka, a pracownicy służby bezpieczeństwa od początku konfliktu z Rosją w 2014 roku przebywają – jak się wyraził – ramię w ramię z ukraińskimi żołnierzami. Jednocześnie Wasyl Hrycak poinformował, że w wyniku ataku Rosjan na ukraińskie okręty jeden z oficerów kontrwywiadu SBU został ranny. Ukraina uznała ostrzelanie swoich statków za celową agresję ze strony Rosji. W związku z incydentem prezydent Ukrainy ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w 10 obwodach graniczących z Rosją oraz Morzem Czarnym i Azowskim.


Rosja wprowadziła nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Cieśninie Kerczeńskiej – poinformowała rzeczniczka MSZ Marija Zacharowa. Przedstawicielka rosyjskiej dyplomacji nie podała szczegółów. W niedzielę rosyjskie służby graniczne staranowały, ostrzelały i zajęły trzy ukraińskie okręty wojskowe. Polska oraz inne kraje Unii Europejskiej i NATO potępiły ten incydent oraz wezwały Moskwę do uwolnienia aresztowanych marynarzy.
Według rzeczniczki rosyjskiego MSZ, nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Cieśninie Kerczeńskiej zostały wprowadzone w związku z sytuacją na Ukrainie i ewentualnymi zagrożeniami dla ruchu na moście łączącym Rosję z anektowanym Krymem. W poniedziałek Kijów ogłosił wprowadzenie od 28 listopada stanu wojennego na obszarze 10 regionów graniczących z Rosją i Naddniestrzem. Moskwa twierdzi, że ukraińskie jednostki próbowały niezgodnie z prawem morskim przedostać się z Morza Czarnego na Morze Azowskie. Jednak większość rosyjskich ekspertów i komentatorów jest innego zdania. Przypominają oni o umowie ukraińsko – rosyjskiej z 2003 roku, która gwarantuje statkom cywilnym i wojskowym swobodny dostęp do Cieśniny Kerczeńskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/sk

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/em/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520