11 C
Chicago
poniedziałek, 6 maja, 2024

Tusk w Brukseli: „Nasze pieniądze wreszcie ruszyły – na dzień dobry 22 mld zł”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nasze pieniądze wreszcie ruszyły. Na dzień dobry 22 miliardy zł, jeszcze w tym roku – napisał w piątek premier Donald Tusk, który od środy przebywa w Brukseli. Dodał, że wniosek o kolejne 30 mld zł już złożony i „ciąg dalszy nastąpi”.

W piątek, w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, po spotkaniu z premierem Tuskiem, ogłosiła, że KE jest gotowa do przekazania Polsce 5 mld euro w ramach prefinansowania, czyli w ramach zaliczki. Jak mówiła, pomoże to Polsce przeprowadzić prace dekarbonizacyjne i walczyć ze zmianami klimatu.
Z kolei premier powiedział, że jego „rząd złożył dzisiaj wnioski o płatność w KPO”. Jak podkreślił, „do końca tego roku, trochę symbolicznie pod choinkę, dostaniemy te pierwsze 5 mld euro”.
Z kolei we wpisie na platformie X Tusk napisał: „Nasze pieniądze wreszcie ruszyły! Na dzień dobry 22 miliardy PLN, jeszcze w tym roku! Wniosek o kolejne 30 już złożony. CDN”.
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała w piątek, że podpisała wniosek o pierwszą płatność na 6,9 mld euro z KPO; czekamy też na zaliczkę 5 mld euro – dodała.
Komisja Europejska w drugiej połowie listopada wydała pozytywną opinię ws. zmienionego Krajowego Planu Odbudowy; chodzi o ponad 5 mld euro zaliczek.
Jak podał wówczas resort funduszy i polityki regionalnej, chodzi o dodatkowe pożyczki na kwotę 23 mld euro, o które Polska wystąpiła 31 marca i dodatkowe 2,76 mld euro dotacji z REPowerEU, które zaprogramowano w zmienionym KPO wysłanym do KE 31 sierpnia. (PAP)
autor: Karol Kostrzewa

 


 

Pełczyńska-Nałęcz: podpisałam wniosek o pierwszą płatność na 6,9 mld euro z KPO (opis)

Podpisałam wniosek o pierwszą płatność na 6,9 mld euro z KPO; czekamy też na zaliczkę 5 mld euro – podała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Pieniędzy z wniosku można się spodziewać w kwietniu 2024 r. i będą np. na ułatwienia prawne dla firm i cyfryzację.
Jak poinformował w piątek resort funduszy i polityki regionalnej, „Polska złożyła w czwartek pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy”. „Z pierwszego wniosku o płatność nasz kraj powinien otrzymać blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro w części dotacyjnej i 4,22 mld euro z pożyczki” – dodano.
„Wniosek o płatność to pieniądze za konkretne reformy, które przełożą się na realizacje inwestycji, a te wpłyną na życie każdego z nas” – wskazała, cytowana w komunikacie MFiPR, minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Ministerstwo poinformowało, że środki z pierwszego wniosku o płatność z KPO zostaną przeznaczone m.in. na ułatwienia prawne dla firm, zwiększenie innowacyjności i cyfryzację przedsiębiorstw, ułatwienia dla studentów kierunków medycznych, efektywniejsze zarządzanie finasowania programu Maluch Plus, zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowymi wejście w życie ustawy o ekonomii społecznej.
Według MFiPR ocena pierwszego wniosku o płatność przez Komisję Europejską będzie trwała ok. 2,5 miesiąca. „Procedura opiniowania przez komitety Komisji wyniesie około jednego miesiąca. To oznacza, że wypłaty środków z pierwszego wniosku o płatność z KPO można spodziewać się w kwietniu 2024 r.
KPO to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.
W Brukseli, w piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem poinformowała, że Komisja jest gotowa do przekazania Polsce 5 mld euro w ramach prefinansowania, czyli w ramach zaliczki.
„Dobre wieści od Donalda Tuska z Brukseli. W imieniu polskich obywateli podpisałam wniosek o pierwszą płatność na 6,9 mld euro z KPO. Czekamy też na zaliczkę 5 mld euro” – przekazała w piątek na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Jak podkreśliła, „dotrzymaliśmy słowa i możemy ogłosić, że Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z KPO”. „To 7 mld euro na konkretne reformy i inwestycje dla Polaków. Dzięki temu przyspieszymy realizację projektów, które przyczynią się do rozwoju całego kraju” – wskazała na platformie X Pełczyńska-Nałęcz.
KPO to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,28 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.
Fundusz Spójności (ustanowiony w 1994 roku) udostępnia środki na projekty z zakresu ochrony środowiska oraz na projekty w ramach sieci transeuropejskich w tych państwach członkowskich, których dochód narodowy brutto na mieszkańca nie sięga 90 proc. średniej unijnej. Został ustanowiony w celu zwiększenia gospodarczej, społecznej i terytorialnej spójności Unii Europejskiej w trosce o sprzyjanie zrównoważonemu rozwojowi. W okresie programowania 2021–2027 z funduszu są wspierane: inwestycje na rzecz środowiska, włączając w to dziedziny związane ze zrównoważonym rozwojem i energią przynoszące korzyści środowisku; sieci transeuropejskie w obszarze infrastruktury transportowej (TEN-T), pomoc techniczna. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

 


 

Tusk o KPO: kluczem było przywrócenie reguł praworządności w Polsce

Dobra wola i wzajemne zaufanie, a w naszym przypadku też przyjaźń, ułatwiają pracę, ale kluczem było przywrócenie reguł praworządności w Polsce – powiedział premier Donald Tusk po tym, gdy szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosiła, że Komisja jest gotowa przekazać Polsce 5 mld euro zaliczki środków z KPO.
„Jeszcze raz chciałem bardzo serdecznie podziękować za wszystko, co zrobiłaś w niełatwych okolicznościach” – powiedział w Brukseli premier Tusk do Szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
„Kiedy jest dobra wola i wzajemne zaufanie, a w naszym przypadku możemy mówić też o osobistej przyjaźni, to oczywiście ułatwia pracę, ale kluczem było przywrócenie reguł praworządności w Polsce” – ocenił.
„Bez tego ani komisja nie zdecydowałaby się na pierwsze wypłaty, ani ja bym państwu i instytucjom europejskim głowy nie zawracał” – dodał premier.
Tusk podziękował „wszystkim, którzy umożliwili powrót naszej ojczyzny do rządów prawa”.(PAP)

 

oloz/ gb/ par/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520