HomePILNE

Turcja rozpoczęła ofensywę wojskową w północnej Syrii

Turcja rozpoczęła ofensywę wojskową w północnej Syrii

Turcja rozpoczęła ofensywę wojskową w północnej Syrii – poinformował o tym prezydent Recep Tayyip Erdogan. Świadkowie potwierdzają, że tureckie wojska zaatakowały tereny, na których kontrolę sprawują kurdyjscy bojownicy. Drogę do inwazji otworzyło Turcji wycofanie się amerykańskich wojsk z północnej Syrii.

Prezydent Turcji poinformował, że operacja prowadzona zarówno przez turecką jak i syryjską armię, ma pokonać stacjonujących w Syrii “terrorystów”, ustanowić na tych terenach “strefę buforową” i pozwolić syryjskim uchodźcom na powrót do swoich domów. Wcześniej tureckie władze informowały, że chodzi o przesiedlenie do strefy części spośród uchodźców, którzy w ostatnich latach zostali przyjęci do Turcji.
Krótko po ogłoszeniu przez prezydenta Erdogana ofensywy Kurdowie poinformowali, że doszło do pierwszych nalotów i bombardowań z powietrza. Miejscowi dziennikarze donoszą też o setkach Kurdów i Arabów, którzy uciekają z tamtych terenów.
Informacje o planowanej ofensywie wywołały wcześniej obawy, iż może dojść do walk na dużą skalę. W północnej Syrii są zarówno Kurdowie jak i niewielkie grupy rebeliantów, którzy należą jeszcze do tak zwanego Państwa Islamskiego. Kurdyjscy bojownicy przetrzymują też pojmanych w walkach byłych bojowników ISIS. Wcześniej zapowiadali, że w razie rozpoczęcia ofensywy, zakładnicy zostaną uwolnieni.
Do ofensywy dochodzi dwa dni po decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych o wycofaniu amerykańskich wojsk z Syrii. Donald Trump argumentował to motywami finansowymi. Kurdowie określili to jako “wbicie noża w plecy”. Do tej pory bowiem Stany Zjednoczone były ich największym sojusznikiem i chroniły kurdyjskie oddziały przed uderzeniem Turcji. Decyzję prezydenta USA skrytykowały też niektóre kraje europejskie oraz amerykańscy kongresmeni, w tym także Republikanie.
Kurdowie mieli największy wkład w pokonanie ISIS w Syrii. W walkach z fanatykami stracili 11 tysięcy bojowników.

IAR/#Wojciech Cegielski/BBC/RTR/wk

COMMENTS