6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Trzeci dzień sesji Parlamentu Europejskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Europosłowie będą dziś głosować w Strasburgu nad rezolucją dotyczącą rosyjskiej propagandy w Unii i w jej wschodnim sąsiedztwie.

Deputowani mają przyjąć raport autorstwa polskiej europosłanki Anny Fotygi. Miesiąc temu ten dokument został zaakceptowany przez parlamentarną komisję spraw zagranicznych. Wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego zorganizowano debatę na ten temat.
Unia Europejska musi poważnie zająć się komunikacją strategiczną, by skuteczniej przeciwdziałać wrogiej propagandzie z Rosji – to jedna z najważniejszych tez raportu. Czytamy w nim, że władze na Kremlu wykorzystują instytuty badawcze, wielojęzyczne stacje telewizyjne, agencje informacyjne i media społecznościowe, by dzielić Europę i zakłamywać historię. Anna Fotyga zaproponowała większe finansowanie specjalnej, kilkunastoosobowej grupy powołanej przez Komisję Europejską, która ma zwalczać rosyjską propagandę. „Chcielibyśmy, żeby zostały przeznaczone specjalne środki budżetowe, które pozwolą wzmocnić tę komórkę” – powiedziała Polskiemu Radiu Anna Fotyga.
Niektórzy dyplomaci mówią, że walka Unii z rosyjską propagandą przypomina walkę Dawida z Goliatem. „Europa jest słabsza, na dezinformację nie może odpowiadać dezinformacją, musi odpowiadać informacją i propagowaniem tych wartości, które dla nas są istotne” – mówił wczoraj podczas debaty europoseł Bogda Zdrojewski.
Raport Anny Fotygi wzbudził wiele emocji. Protestuje skrajna prawica i komuniści. Socjaliści uznali, że nie jest wyważony, ale dziś nie będą przeciwko, tylko wstrzymają się od głosu.

Parlament Europejski przyjmie dziś także rezolucje w sprawie ograniczenia zanieczyszczeń powietrza i o wdrażaniu wspólnej polityki obrony. Wręczona zostanie również przyznawana przez Parlament nagroda filmowa LUX.
Projekt przepisów ograniczających zanieczyszczenie powietrza zakłada wprowadzenie do 2030 roku bardziej rygorystycznych przepisów emisji tlenków azotu i dwutlenku siarki. Wyniki badań wskazują, że zanieczyszczone powietrze jest każdego roku przyczyną zgonów około 400 tysięcy tysięcy osób. Zakłada się, że proponowane ograniczenia emisji o połowę zredukuje ich negatywny wpływ na zdrowie.
W południe przewodniczący Parlamentu Martin Schulz ogłosi zwycięzcę 10. edycji nagrody filmowej LUX. O trofeum walczą trzy filmy zakwalifikowane do finału. Przed dwoma laty nagrodę LUX otrzymał polsko-duński film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

TS/IAR, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520