9.7 C
Chicago
poniedziałek, 6 maja, 2024

Tour de Pologne: Kolarze startują z Poznania. Uwaga na zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W sobotę w Poznaniu rozpocznie się 80. Tour de Pologne. Wystartuje w nim 168 kolarzy, a wśród nich 17 Polaków, na czele z Michałem Kwiatkowskim i Rafałem Majką, którzy mają już na koncie zwycięstwo w tym wyścigu.

Od 2012 roku kibice dopingowali albo Kwiatkowskiego, albo Majkę. Wyjątkiem był ubiegły rok, gdy w przeddzień rozpoczęcia rywalizacji w Kielcach nadeszła wiadomość o wycofaniu się Kwiatkowskiego z przyczyn zdrowotnych i ostatecznie żaden z nich nie startował. W tym roku po raz pierwszy obaj staną na starcie.
„Kwiato” uczestniczył w TdP pięć razy. Trzykrotnie stanął na podium – na najwyższym stopniu w 2018 roku, był drugi w swoim debiucie w 2012 i trzeci w 2021. Nie udały mu się tylko wyścigi w latach 2015-16. Majka jechał sześciokrotnie i ma na koncie zwycięstwo w 2014 oraz drugie miejsce w 2017 roku. W 2013 i 2020 zajął czwartą pozycję.
Obaj byli wyróżniającymi się zawodnikami swoich drużyn w zakończonym w niedzielę Tour de France. Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) wygrał 13. etap z metą na Grand Colombier, a Majka, mimo że nie koncentrował się na indywidualnym wyniku, wspierając na górskich odcinkach lidera UAE Team Emirates – Słoweńca Tadeja Pogacara, to i tak zajął w klasyfikacji generalnej najwyższe w karierze 14. miejsce.
Oprócz Kwiatkowskiego i Majki w 80. Tour de Pologne zobaczymy trzech byłych zwycięzców: Belga Tima Wellensa (2016), reprezentującego Francję Pavla Sivakova (2019) oraz Portugalczyka Joao Almeidę (2021). Na liście startowej nie brakuje wielu znanych zawodników, jak Słoweniec Matej Mohoric, Brytyjczyk Geraint Thomas, Kolumbijczyk Sergio Higuita czy mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas Norweg Tobias Foss. Ale – jak często podkreśla dyrektor wyścigu Czesław Lang – TdP odkrywa nowe gwiazdy, które później wdzierają się na kolarskie szczyty.
Miastami goszczącymi mety etapów będą: Poznań, Karpacz, Duszniki-Zdrój, Opole, Bielsko-Biała, Katowice i Kraków, gdzie wyścig zakończy się 4 sierpnia.
Królewskim, czyli najtrudniejszym etapem ma być trzeci, z metą w Dusznikach-Zdroju, prowadzący z Wałbrzycha przez przełęcze Walim i Jugowską, przez Srebrną Górę i Zieleniec. „To perełka, szukałem takiej trasy od dłuższego czasu” – mówił Lang przy okazji prezentacji wyścigu.
W tym roku Tour de Pologne obchodzi potrójny jubileusz: będzie to 80. edycja, mija 95 lat od pierwszego wyścigu oraz 30 lat od objęcia przez Langa funkcji dyrektora.
Pierwszy etap, ze startem i metą w Poznaniu, liczy 183,7 km. Start honorowy nastąpi w samo południe z Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wyznaczono trzy lotne premie: w Suchym Lesie (17 km), Murowanej Goślinie (36 km) i w Kostrzynie (85 km). Jest też jedna górska premia – w Suchym Lesie (18 km).
Do mety na torze Poznań kolarze powinni dojechać ok. godz. 18.30. (PAP)

Poznań/ Zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej w związku z wyścigiem kolarskim Tour de Pologne

W sobotę z Poznania wyruszą kolarze biorący udział w 80. Tour de Pologne. Wyścig rozpocznie się w centrum miasta, zatem kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć ze zmianami w organizacji ruchu.
Jak poinformował Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, Tour de Pologne rozpocznie się na placu Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Najlepsi kolarze świata wystartują stamtąd w sobotę, w samo południe. Pojadą ul. Bukowską w kierunku Przeźmierowa i Toru Poznań, gdzie o godz. 12.15 nastąpi start ostry.
Jak podano, trasa wyścigu na terenie Poznania poprowadzi ul. Wichrową, Słupską, Psarskie, Koszalińską i Biskupińską do Suchego Lasu, a następnie ul. Meteorytową, Jaśkowiaka i Radojewo w kierunku Biedruska. Licząca 180 km trasa poprowadzi dalej przez Biedrusko, Bolechowo, Murowaną Goślinę, Pobiedziska, Kostrzyn, Środę Wielkopolską, Zaniemyśl, Kórnik, Mosinę, Puszczykowo, Łęczycę, Komorniki do Plewisk, Skórzewa i Przeźmierowa.
„W związku z wyścigiem w godzinach od 11.00 do 12.15 wyłączony zostanie całkowicie ruch pojazdów na ul. Bukowskiej od MTP i ul. Roosevelta do skrzyżowania z ul. Polską. W tym czasie wstrzymany zostanie też ruch na odcinku ul. Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Matejki i Szylinga do MTP. Odcinki te zostaną otwarte zaraz po przejechaniu zawodników i pojazdów towarzyszących. Na fragmencie ul. Bukowskiej od ul. Polskiej do granic miasta i ronda przy ul. Rynkowej w Przeźmierowie wyłączony zostanie ruch na jezdni północnej. Utrzymany zostanie ruch jezdnią południową ul. Bukowskiej w kierunku od ronda w Przeźmierowie do ul. Polskiej w Poznaniu. Z tego kierunku możliwy będzie dojazd m.in. do lotniska na Ławicy. Chwilowe wstrzymania ruchu na śluzach przez ul. Bukowską możliwe są jedynie ok. godz. 12:15” – podano.
ZTM poinformował, że na całej trasie wyścigu ruch pojazdów wstrzymywany będzie na ok. 40-50 minut przed planowanym przyjazdem peletonu i będzie wznawiany bezpośrednio po jego przejechaniu. Ruch poprzeczny będzie nadzorowany przez policję i wstrzymywany tylko na czas przejazdu uczestników i pojazdów wyścigu.
Na czas wyścigu na jego trasie wyłączone zostaną sygnalizacje świetlne, a przejazd w poprzek trasy umożliwiać będą śluzy na skrzyżowaniach wzdłuż ul. Bukowskiej oraz na skrzyżowaniach: Słupska/Dąbrowskiego/Wichrowa, Biskupińska/Wańkowicza, Morasko/Poligonowa, Jaśkowiaka/Glinienko/Lewandowskiego.
„Sobotni etap zakończy się po godz. 16.00 liczącą 4 km rundą z metą na Torze Poznań, na który zawodnicy wjadą od strony ul. Skórzewskiej w Przeźmierowie. Przed metą pierwszego etapu, od ok. godz. 15.00 utrudniony będzie wjazd do Poznania ul. Bukowską od strony Przeźmierowa i wyjazd tą samą ulicą” – podano.
ZTM przypomniał, że trasa wyścigu przebiega przy Porcie Lotniczym Ławica, dlatego osoby, które wybierają się na lotnisko, powinny zrobić to z zapasem czasowym. Dojazd do lotniska przed startem Tour de Pologne będzie możliwy południową nitką ul. Bukowskiej od strony Przeźmierowa lub od ul. Złotowskiej. Przecięcie północnej nitki i wjazd na teren lotniska w momencie przejazdu peletonu (tuż po godzinie 12.00) przez ok. 10 minut będzie niemożliwe.
„Kibice, którzy będą chcieli dopingować uczestników I etapu Tour de Pologne, mogą to robić na starcie wyścigu, na trasie oraz na mecie zlokalizowanej na Torze Poznań. Na jego teren kibice będą wpuszczani od ul Wyścigowej (do godz. 15.00) oraz Rzemieślniczej (po godz. 15.00). Od godz. 15.00 w rejonie Toru Poznań, rond w Skórzewie i Przeźmierowie również będą występowały utrudnienia w ruchu” – podkreślono.
Wskazano także, że „ze względu na ograniczone możliwości zaparkowania samochodu w okolicy, zachęcamy osoby wybierające się na metę wyścigu do skorzystania z komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że ZTM ułatwi dojazd komunikacją zbiorową w rejon Toru Poznań. W godzinach od około 12.30 do 15.30 autobusy linii numer 148 będą dojeżdżać do ronda w Wysogotowie. Autobusy jadące ul. Bukowską od strony centrum, zamiast skręcić w lewo w ul. Sławińską, pojadą prosto do ronda Wysogotowo i zatrzymają się na przystanku po nawrotce. Powrót jest przewidziany ulicą Bukowską (skręt w prawo w ul. Sławińską) i dalej po stałej trasie”.
ZTM podał, że zmiany w komunikacji zbiorowej będą polegały na wytyczeniu tras objazdowych, skróceniu tras lub okresowym wstrzymaniu przejazdu. Zmiany będą dotyczyły głównie linii autobusowych oraz czterech linii tramwajowych (3, 6, 7 i 15).
Szczegółowe informacje dotyczące zmian w komunikacji miejskiej i podmiejskiej można znaleźć na stronie: www.ztm.poznan.pl, oraz www.mpk.poznan.pl. (PAP)
autor: Anna Jowsa

 

ajw/ mok/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520