11 C
Chicago
niedziela, 5 maja, 2024

Teksas powoła „milicję graniczną”? Członek Izby mówi o inwazji i składa projekt ustawy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Republikański członek Izby Reprezentantów Teksasu Matt Schaefer przedstawił w legislaturze kontrowersyjny projekt ustawy, która pozwoliłaby stanowi na powołanie własnej „milicji granicznej”, która miałaby wesprzeć federalne służby ochrony granic. Projekt został poddany ogromnej krytyce. Jego przeciwnicy twierdzą, że powołanie i wysłanie na granicę milicji doprowadzi do profilowania rasowego i śmierci niewinnych ludzi.

Schaefer przedstawił projekt ustawy House Bill 20 na komisji Spraw Stanowych Izby Reprezentantów Teksasu w zeszły piątek.

Projekt ustawy, który powołuje się na klauzule w konstytucji USA i Teksasu związane z „inwazją”, pozwoliłby Teksasowi na stworzenie własnej „jednostki ochrony granic”. Tworzyliby ją funkcjonariusze uprawnieni do „aresztowania, zatrzymywania i odstraszania osób nielegalnie przekraczających granicę, w tym z użyciem siły”.

Działalność milicji granicznej obejmowałaby odpieranie i odsyłanie migrantów z powrotem do Meksyku, w przypadku „zaobserwowania, że faktycznie przekroczyli granicę teksańsko-meksykańską niezgodnie z prawem”.

Utworzenie specjalnej, stanowej jednostki granicznej teoretycznie ma oparcie w Artykule 1 sekcji 10 Konstytucji USA. Mówi ona, że żaden stan nie może „utrzymywać wojska lub okrętów wojennych w czasie pokoju” bez zgody Kongresu, „chyba że jest zostanie najechany lub znajdzie się w nieuchronnym niebezpieczeństwie, nie cierpiącym zwłoki”.

Schaefer uzasadnił projekt ustawy zagrożeniem, jakie „brutalne, ponadnarodowe kartele przestępcze” stanowią dla „życia Teksańczyków i Amerykanów”. Jego zdaniem kartele narkotykowe czerpią ogromne zyski z nielegalnej migracji na terytorium USA. Stwierdził, że dzięki chaosowi na granicy i skupieniu służb granicznych na wyłapywaniu nielegalnych imigrantów, przestępcy mogą łatwiej szmuglować narkotyki przez granicę – w tym śmiercionośny fentanyl.

Zgodnie z HB 20 jednostki milicyjne miałyby funkcjonować do 30 grudnia 2030 roku z opcją przedłużenia ich działania przez stanową legislaturę. Jednostka działałaby w ramach Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego. Jej szef byłby mianowany przez gubernatora.

Mexican American Legislative Caucus (MALC) nazwał ustawę „ekstremalną polityką szwadronów śmierci”. Przewodnicząca MALC i stanowa Rep. Victoria Neave napisała w oświadczeniu, że proponowane ustawodawstwo jest „niebezpieczną, radykalną, niekonstytucyjną propozycją, która upoważnia przygraniczne służby porządkowe do polowania na migrantów i rasowego profilowania Latynosów [co] doprowadzi do śmierci niewinnych ludzi.”

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520