"> Technologia 5G będzie dostępna w całej Unii Europejskiej - wiadomosci.com

Technologia 5G będzie dostępna w całej Unii Europejskiej

Technologia 5G będzie dostępna w całej Unii Europejskiej

Przedstawiciele państw unijnych i Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie rezerwacji częstotliwości, które pozwolą na budowę superszybkiego internetu 5G w całej Unii. Do końca czerwca 2020 roku pasmo 700 MHz ma być przypisane do szerokopasmowych usług internetowych, które określa się jako 5G.

– Krok, który właśnie wykonujemy, zabezpieczy Europie konkurencyjność i pozwoli nam korzystać w pełni z technologii 5G – mówił rzecznik Europejskiej Partii Ludowej Gunnar Hökmark po przegłosowaniu decyzji przez deputowanych na posiedzeniu Europarlamentu w Strasbourgu. Zaakceptowali oni opracowany przez Komisję Europejską i przedstawiony we wrześniu plan utworzenia jednolitego rynku cyfrowego, oparty o 16 inicjatyw, a maksymalne wykorzystanie potencjału 5G jest ich kluczem.

Dzięki połączeniu mobilnemu o prędkości przekraczającej 10 Gb/s i opóźnieniu w przesyle danych poniżej 5 milisekund technologia ta umożliwi łączenie milionów urządzeń jednocześnie bez przeciążeń sieci, a co za tym idzie transformację przemysłu i powstanie zupełnie nowych typów aplikacji. Koordynacja przygotowań do wprowadzenia technologii (i ujednolicenie we wszystkich krajach członkowskich UE częstotliwości, na której będzie ona dostępna) jest niezbędna, by nowe usługi, jak zdalna opieka zdrowotna, inteligentne miasta (smart cities) i udogodnienia związane z transportem były dostępne w całej Wspólnocie.

– Widzimy, że Chiny, Korea Południowa, Japonia czy Stany Zjednoczone już czynią kroki w celu komercyjnego użytku 5G. Nie możemy pozostawać w tyle i nie będziemy, a podjęta dziś decyzja sprawi, że wspólny, europejski rynek będzie gotowy na tę technologię – podsumował Hökmark.

Maciej Deja AIP, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS

WORDPRESS: 0