HomePOLSKA

Szefernaker (PiS): Wnioskujemy do marszałek Witek o informację nt. zakupu nowego sprzętu do głosowania

Szefernaker (PiS): Wnioskujemy do marszałek Witek o informację nt. zakupu nowego sprzętu do głosowania

Klub Prawa i Sprawiedliwości wnioskuje do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o informację na temat zakupu nowego sprzętu do głosowania w Sejmie. To pokłosie głosowań minionej nocy w izbie niższej parlamentu. Opozycja zarzuca marszałek Sejmu bezprawne anulowanie głosowania nad wyborem posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa. Koalicja Obywatelska przygotowała wniosek o odwołanie Elżbiety Witek z zajmowanej funkcji.

Poseł PiS i wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zwrócił uwagę, że to nie pierwsze problemy przy głosowaniach w tej kadencji. Przypomniał, że dwoje posłów Koalicji Obywatelskiej omyłkowo zagłosowało za wotum zaufania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego. “Wrzawa, która się pojawiła po wczorajszym głosowaniu nie ma charakteru politycznego, tylko ma charakter techniczny. Nie byłoby tego chaosu, gdyby nie problem z czytnikami do głosowania. Ten problem pojawiał się w ostatnim czasie bardzo często, występujemy z wnioskiem do marszałek Elżbiety Witek, aby poinformowała opinię publiczną, parlamentarzystów, na jakim etapie jest w tej chwili kwestia wymiany urządzeń” – apelował Paweł Szefernaker.

Jak wynika z zapisu nocnego posiedzenia, wiceszef Kancelarii Sejmu poinformował marszałek Witek, że pierwotnie wszyscy obecnie na sali posłowie oddali głos w sprawie członków KRS. Paweł Szefernaker stwierdził, że to nie oznacza wypełnienia procedury głosowania. “To konkretne głosowanie odbyłoby się, gdyby zostało zakończone. Ono nie zostało zakończone. Pani marszałek nie zakończyła tego głosowania, tylko je anulowała w związku z chaosem, który się pojawił na sali. Tak samo jak wcześniejsze głosowanie w sprawie jednego z kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego (…) Była identyczna sytuacja, to na prośbę pana posła Szczerby było ponowne głosowanie” – tłumaczył Paweł Szefernaker.

W ocenie polityka PiS, blisko dwudziestoletnie urządzenia do głosowania na sali sejmowej wymagają wymiany. Paweł Szefernaker mówił o doniesieniach sprzed kilku miesięcy, z których wynikało, że przetarg na nowy sprzęt rozstrzygnięto, ale nie doszło do wymiany urządzeń.

Tymczasem Lewica złożyła do warszawskiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu w związku z anulowaniem głosowania.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Karol Darmoros/sjo

COMMENTS