18 C
Chicago
wtorek, 17 września, 2024

Szef NATO: Obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych w Europie jest dobra zarówno dla USA, jak i dla krajów europejskich

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych w Europie jest dobra zarówno dla USA, jak i dla krajów europejskich – tak szef NATO komentuje zapowiedź wycofania przez Amerykanów części wojsk z Niemiec. Jens Stoltenberg poinformował, że rozmawiał już o sprawie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

W nocy polskiego czasu prezydent Trump potwierdził informacje dziennika „The Wall Street Journal” o tym, że USA wycofają część swoich wojsk z Niemiec. Amerykański przywódca mówił, że powodem decyzji są finanse. „Jak wiecie, Niemcy zalegają z płatnościami wobec NATO. Płacą 1 procent, a powinny płacić 2 procent, a to i tak jest bardzo mało” – wyjaśnił.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w Brukseli, że prezydent Trump poinformował go o decyzji tydzień temu w rozmowie telefonicznej. Szef Sojuszu podkreślił, że amerykańska obecność w Europie jest ważna nie tylko dla krajów regionu. „Amerykańska obecność w Europie to nie tylko ochrona kontynentu, ale także rozciąganie władzy USA poza Europą. Na przykład dowództwo wojsk na Afrykę znajduje się nie w Afryce, ale w Stuttgarcie. Dowództwo 6. Floty, która patroluje południe Afryki, znajduje się we Włoszech” – dodał Stoltenberg.

Nie wiadomo na razie, kiedy może dojść do częściowego wycofania się Stanów Zjednoczonych z Niemiec, ani ilu żołnierzy wróci do kraju. USA mają w Niemczech 25 tysięcy wojskowych. „The Wall Street Journal” twierdzi, że Waszyngton chce wycofać około 9 tysięcy osób, czyli prawie jedną trzecią personelu.

Amerykański prezydent od wielu miesięcy krytykuje Niemcy za ich politykę obronną. Chodzi przede wszystkim o wymóg przeznaczania co najmniej dwóch procent PKB przez każdy kraj NATO na obronność. Berlin nie spełnia tego wymogu, na który przywódcy krajów Sojuszu umawiali się na kilku szczytach, począwszy od 2014 roku. Chodzi tutaj jednak nie o wpłacanie pieniędzy do kasy NATO, jak sugeruje Donald Trump, ale o finansowanie własnej armii przez kraje członkowskie.

Część polskich publicystów spekulowała, że wycofywani z Niemiec żołnierze mogliby trafić do Polski. Międzynarodowi eksperci przypominają jednak, że obecność wojsk USA w obu krajach regulowana jest dwiema różnymi umowami. Rok temu Waszyngton obiecał przysłać do Polski około tysiąca dodatkowych żołnierzy. Obecnie trwają szczegółowe negocjacje w tej sprawie między władzami w Warszawie i Waszyngtonie.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ #Płomecka/ NATO/wcześn./w Wj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520