HomePOLSKA

Szef Klubu PO pyta premiera o kulisy nowelizacji ustawy o IPN

Szef Klubu PO pyta premiera o kulisy nowelizacji ustawy o IPN

Szef Klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann pyta premiera Mateusza Morawieckiego o kulisy nowelizacji ustawy o IPN. W nowelizacji przyjętej przez parlament i tego samego dnia podpisanej przez prezydenta uchylone zostały przepisy o karze do 3 lat więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Sławomir Neumann podczas konferencji prasowej w Sejmie przedstawił swoje pisemne wystąpienie do premiera Mateusza Morawieckiego. Szef Klubu PO domaga się informacji o okolicznościach powstania nowelizacji. “Czy prawdą jest, że europosłowie Poręba i Legutko brali udział w tajnych spotkaniach w siedzibie izraelskiego wywiadu na temat ustawy o IPN? Czy prawdą jest, że przywieźli z tych spotkań dokument, który stał się podstawą ustawy, którą później Mateusz Morawiecki przedstawił jako własną rządową?” – pytał Sławomir Neumann.

Szef klubu PO wnosi też do premiera o informację, jakie pełnomocnictwa mieli dwaj europosłowie “w imieniu polskiego rządu, z pominięciem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i ambasady polskiej oraz, co było powodem przyjęcia przez rząd nowelizacji w trybie obiegowym”.

Procedowanie nad ustawą rozpoczęto rano 27 czerwca podczas dodatkowego posiedzenia Sejmu, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu bronił jej zapisów, argumentując, że obowiązujące od marca prawo nie brało pod uwagę międzynarodowych realiów i “zaczęło działać kontrproduktywnie”. “Nie ustępujemy z niczego, zrealizowaliśmy dużo więcej, niż sobie założyliśmy” – dodał premier. “Tym, którzy mówią, że naród polski lub państwo polskie ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność za zbrodnie drugiej wojny światowej, oczywiście że się należy więzienie, ale działamy w realiach międzynarodowych i te realia międzynarodowe bierzemy pod uwagę” – powiedział szef rządu.

Ustawę na całej drodze legislacyjnej przegłosowano bez poprawek. Po pierwszym czytaniu posłowie przyjęli wniosek o skierowanie do drugiego czytania bez prac w komisji, a następnie o niezwłocznym przejściu do głosowania.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/I.Szczęsna/dw

COMMENTS