HomeŚwiat

Szczyt UE – oferta dla Polski: 125 mld euro grantów, 34 mld euro pożyczek. “To porozumienie jest dobre dla Polski”

Szczyt UE – oferta dla Polski: 125 mld euro grantów, 34 mld euro pożyczek. “To porozumienie jest dobre dla Polski”

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek – tak dla Polski przekładają się ustalenia unijnego szczytu w Brukseli. Kompromis został osiągnięty piątego dnia negocjacji. Są to pieniądze zarówno z funduszu odbudowy po pandemii oraz budżetu Unii na najbliższych siedem lat.

Szefowa Komisji Europejsiej Ursula von der Leyen docenia wartość porozumienia zawartego po maratonie negocjacyjnym na unijnym szczycie w Brukseli. “Negocjowaliśmy cztery długie dni i noce, ponad 90 godzin, ale było warto” – powiedziała Ursula von der Leyen.

Porozumienie przywódców dotyczy zarówno wieloletniego budżetu Wspólnoty po 2020 roku, jak i funduszu odbudowy po pandemii COVID-19.

“Odbudowa Europy będzie zielona. Nowy budżet wzmocni Europejski Zielony Ład. Przyspieszy cyfryzację europejskiej gospodarki” – podkreśliła szefowa Komisji. Jak podkreśliła łączna wartość porozumienia w sprawie przyszłych finansów UE to 1,8 biliona euro.

Ursula von der Leyen przyznała jednak, że w trakcie negocjacji wielkość kilku obszarów – w tym programów zdrowotnych – zostało ograniczonych w wyniku ostatecznych uzgodnień przywódców.

To porozumienie jest dobre dla Polski, prawie 160 miliardów euro – powiedział premier Mateusz Morawiecki informując o uzgodnieniach dotyczących unijnego budżetu na najbliższych siedem lat i funduszu odbudowy. To jest kwota, której nigdy wcześniej nie było. To będzie dobry zastrzyk rozwojowy – powiedział premier.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/ #Płomecka/ #Darmoros/Bruksela/w zr

COMMENTS