Szarama: “Na Śląsku nie powstaną nowe kopalnie. Posłowie PiS nie zgodzą się”

Szarama: “Na Śląsku nie powstaną nowe kopalnie. Posłowie PiS nie zgodzą się”

Wojciech Szarama, poseł Prawa i Sprawiedliwości był Gościem Dnia Dziennika Zachodniego oraz Radia Piekary. Z redaktorem Marcinem Zasadą podsumował czteroletnie rządy PiS na Śląsku.

W środę (9.10) Gościem Dnia Dziennika Zachodniego i Radia Piekary był poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Szarama. Z redaktorem Marcinem Zasadą rozmawiał m.in. o czteroletnich rządach PiS w Polsce i na Śląsku. Podobnie jak inni kandydaci do parlamentu z ramienia rządzącej partii powoływał się na Program dla Śląska i zaangażowanie ponad 50 mld zł. – Powstają nowe drogi, otwierane są nowe szpitale i nowe kopalnie. Za tymi pieniędzmi są konkretne posunięcia. Część z tych pieniędzy została wydana, część jest wydawana, a część zostanie wydana w następnych latach – mówił Wojciech Szarama.

 

W jego ocenie w ciągu czterech ostatnich lat Śląsk zmienił się diametralnie. Przypomniał programy społeczne, dzięki którym mieszkańcy mają więcej pieniędzy i na więcej jest ich stać. Przy okazji padło pytanie o rosnące ceny w sklepach. Gość odpowiedział, że to przez inflację na poziomie 2 – 2,5 proc.

 

Była też mowa o specustawie górniczej. Gość DZ i Radia Piekary podkreślił, że dotyczy ona tylko strategicznych złóż dla polskiego państwa. Jego zdaniem na Śląsku (np. w Rybniku) nie powstaną nowe kopalnie, bo posłowie na to się nie zgodzą. Zdaniem Wojciecha Szaramy za czasów PiS na arenie międzynarodowej Polska stała się “twardym zawodnikiem z którym należy się liczyć”. – W takim razie dlaczego nie odzyskano wraku samolotu z Rosji? – pytał redaktor Marcin Zasada.

 

W odpowiedzi usłyszał, że stosunki polsko – rosyjskie pozostają w zamrożeniu. – Polacy są otwarci na polepszenie stosunków. Strona rosyjska nie chce wyciągnąć ręki. Rosjanie powinni oddać wrak, bo to polska własność – mówił Wojciech Szarama. Co przez ostatnie cztery lata zrobiono w sprawie katastrofy smoleńskiej? – Powstały raporty, wstępny oceny badań. Sprawa nie jest zakończona. Kilka miesięcy temu strona rosyjska zgodziła się na pobyt polskich prokuratorów.

 

Dokonano nowych badań i oględzin. Być może wkrótce będą bardziej konkretne wyniki – usłyszeli słuchacze. Podczas rozmowy poruszono temat nowego ministra sportu (Witold Bańka został wybrany przewodniczącym Światowej Agencji Antydopingowej). Czy zostanie nim marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski? – Czysto hipotetycznie to decyzja premiera – mówił Gość DZ i Radia Piekary. Dodał jednak, że wykonuje on swoją funkcję na Śląsku bardzo dobrze i nie ma powodu, żeby zmieniał zajęcie.

 

aip


COMMENTS

WORDPRESS: 0