20.4 C
Chicago
sobota, 25 maja, 2024

System do odczytywania myśli

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dzięki niemieckiemu wynalazkowi ludzie, którzy nie mają żadnej kontroli nad swoim ciałem, mogą komunikować się z otoczeniem. Specjalny komputerowy system pomaga w ten sposób osobom cierpiącym na tak zwany zespół zamknięcia.

Taki pacjent jest przytomny i świadomy, ale nie może pisać, mówić i poruszać się w jakikolwiek sposób. Możliwy jest jedynie niewielki ruch oczami i ograniczone mruganie, ale nie u wszystkich. Teraz naukowcy z Niemiec, Chin, USA i Szwajcarii przetestowali usprawniony system odczytywania myśli u tych chorych, którzy nawet nie mogli mrugać.
Podłączony elektrodami do specjalnego czujnika pacjent myśli „tak” lub „nie”. Takie myślenie zmienia zawartość tlenu we krwi, a co za tym idzie jej barwę. Czujnik wykrywa te zmiany koloru. Nowy system poprawnie
odczytywał komunikaty „tak”/”nie” ze skutecznością 75 procent. Wynalazcy mówią, że dla osób z zespołem zamknięcia to duża poprawa jakości życia, bo mogą one zgłaszać swoje potrzeby. Eksperyment przeprowadzony na czterech pacjentach w Niemczech opisuje periodyk Publicznej Biblioteki Nauk (PLoS).

Rafał Motriuk, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520