HomeCiekawostki

Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka

Każdego roku w naszym kraju przedwcześnie rodzi się 25 tysięcy dzieci. Na świecie co dziesiąte dziecko jest wcześniakiem. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka.

Dzieciom przedwcześnie urodzonym trzeba zapewnić odpowiednią opiekę, zadbać o odporność i bezpieczeństwo. Półtora roku temu Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło program immunoprofilaktyki. Również wcześniakom urodzonym między 28. a 32. tygodniem ciąży lekarze mogą podawać immunoglobuliny, aby uchronić je przed zakażeniem wirusem RS. Wcześniej immunoglobuliny podawano jedynie dzieciom urodzonym przed 28. tygodniem ciąży.

Specjaliści podkreślają, że rozszerzenie programu podawania wcześniakom immunoglobulin wpłynęło na zmniejszenie zachorowalności i liczby hospitalizacji z powodu ciężkich infekcji dróg oddechowych. Teraz neonatolodzy będą zabiegać w resorcie zdrowia o wprowadzenie kompleksowej opieki nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi – powiedziała profesor Maria Borszewska-Kornacka. Chodzi o to, aby podczas jednej wizyty w ośrodku, dziecko było zbadane przez 3-4 specjalistów.

Każdy wcześniak ma inne potrzeby – podkreśla profesor Ryszard Lauterbach – prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Jego kondycja zależy od stanu zdrowia matki i od tego, z jakimi problemami zdrowotnymi borykała się w czasie ciąży. Dlatego, niektórym wcześniakom trzeba ograniczyć bodźce, gdyż mogą źle wpłynąć na ich zdrowie a czasem potrzebna jest dodatkowa stymulacja rozwoju i rehabilitacja.

Dziś w geście solidarności z wcześniakami i ich rodzicami najważniejsze budynki użyteczności publicznej w różnych krajach będą podświetlone na fioletowo.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra /kry

COMMENTS