Co najmniej 15 osób zginęło w nocy z niedzieli na poniedziałek w atakach Izraela na północ Strefy Gazy – poinformowała agencja Reutera. Sytuacja na ogarniętym wojną terytorium jest „przerażająca i apokaliptyczna” – ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, ostrzegając, że mieszkańcy Gazy są na skraju głodu.
Izrael zbombardował domy w położonym na północy Strefy Gazy mieście Bajt Lahija – przekazali Reutersowi miejscowi lekarze.
Izraelska armia od blisko dwóch miesięcy prowadzi zmasowaną ofensywę na północy Strefy Gazy. Trzy działające tam szpitale nie są w stanie pomóc wszystkim rannym, a placówki medyczne zmuszone były do ograniczenia działalności z powodu walk oraz braków w zaopatrzeniu – podał w poniedziałek Reuters.
Wojsko deklaruje, że celem operacji są siły Hamasu, jednak miejscowa ludność, której nakazano ewakuację, obawia się, że Izrael ma na celu na stałe przesiedlić mieszkańców północy terytorium i utworzyć tam strefę buforową. Izrael zaprzecza tym zarzutom.
W trwającej od ponad roku wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 44,4 tys. Palestyńczyków – poinformowało ministerstwo zdrowia tego terytorium. Izrael rozpoczął operację przeciwko Hamasowi po tym, gdy ta terrorystyczna organizacja zaatakowała 7 października 2023 r., zabijając ok. 1,2 tys. osób i porywając 251.
W efekcie wojny Strefa Gazy jest zrujnowana, na jej terenie panuje kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać ze swoich domów i jest uzależniona od międzynarodowej pomocy.
„Katastrofa w Gazie świadczy o upadku naszego wspólnego człowieczeństwa. Koszmar musi się zakończyć. Nie możemy od niego odwracać wzroku. Czas działać” – podkreślono w przemówieniu Guterresa odczytanym w poniedziałek w Kairze podczas konferencji o pomocy dla Gazy.
Szef ONZ ostrzegł, że w Strefie Gazy „niedożywienie jest zjawiskiem powszechnym, zbliża się głód (…), a system opieki zdrowotnej się załamał”. Zwrócił też uwagę, że odsetek dzieci po amputacjach jest tam najwyższy na świecie. Dodał, że amputacje są często przeprowadzane bez znieczulenia. „To czego jesteśmy świadkami, może być jedną z największych zbrodni międzynarodowych” – podkreślił, odnosząc się do sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy.
Guterres zaapelował o zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej dla Gazy, dodając, że obecnie znajdują się one na najniższym poziomie od rozpoczęcia wojny. Organizacje pomocowe od dawna oskarżają Izrael o utrudnianie transportów. Władze w Jerozolimie odpowiadają, że zezwalają na przewóz wystarczającej ilości pomocy przez przejścia graniczne, ale później nie jest ona odpowiednio dystrybuowana lub jest grabiona.
W weekend w Kairze toczyły się rozmowy między Egiptem a Hamasem dotyczące warunków zawieszenia broni. Dyplomacja amerykańska wznowiła po zawarciu rozejmu w Libanie w zeszłym tygodniu wysiłki na rzecz wstrzymania walk również w Strefie Gazy. Prowadzone m.in. za pośrednictwem Egiptu wcześniejsze rozmowy nie przynosiły skutku.
Jerzy Adamiak (PAP)
adj/ bst/