HomePOLSKA

Strajk Kobiet, Warszawa. Trwa protest przed siedzibą Ordo Iuris. Kobiety nie odpuszczają. “To jest wojna”

Strajk Kobiet, Warszawa. Trwa protest przed siedzibą Ordo Iuris. Kobiety nie odpuszczają. “To jest wojna”

Protest kobiet, Warszawa. W środę 28 października 2020 roku, o godz. 13 rozpoczął się kolejny strajk kobiet. Pod siedzibą Ordo Iuris przy ul. Zielnej 39 w Warszawie zgromadził się tłum protestujących, który z minuty na minutę rośnie. 

Kobiety nie odpuszczają. Kolejny dzień z rzędu organizują protesty, formalnie nazywane spacerem. W środę Strajk Kobiet rozpoczął się o godz. 13 przed siedzibą Ordo Iuris (ul. Zielna 39). Stamtąd manifestujący przemaszerują pod sejm. Na razie organizatorzy nie zdradzają dokładnej trasy „spaceru”, żeby uniemożliwić policji ewentualne zablokowanie ulic. Co więcej, dzisiaj część kobiet w ramach protestu nie poszła do pracy.

– W środę nie idziemy do roboty! Bierzemy urlop na żądanie. Bierzemy urlop bezpłatny. Bierzemy urlop na oddanie krwi. Zamykamy firmę, sklep, punkt handlowy. Albo po prostu – nie idziemy do roboty! Skoro Polska nie działa, zatrzymajmy ją! I zróbmy sobie nową! – napisały w mediach społecznościowych organizatorki protestu.

 

Dzisiaj odbędzie się także drugi protest kobiet w Warszawie. O godz. 18 przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego spotkają się studentki, które również nie zgadzają się z decyzją Trybunału.

 

“To jest WOJNA z kobietami” – pod taką nazwą od kilku dni odbywają się protesty kobiet nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Manifestacje obywają się w związku z wyrokiem, jaki zapadł w czwartek (23 października). Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją.

 

Przez ostatnie kilka na ulicach Warszawy mamy do czynienia z wieloma protestami i spontanicznymi zgromadzeniami mieszkańców. Manifestacje gromadziły się już m.in. pod siedzibą partii rządzącej, pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego czy też pod kościołem Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Największy protest zapowiadany jest w Warszawie na piątek.

COMMENTS