HomePILNE

Stany Zjednoczone ostrzegają Europę

Stany Zjednoczone ostrzegają Europę

Stany Zjednoczone ostrzegają Europę – albo będziecie płacić więcej na obronność, albo ograniczymy naszą rolę w NATO. Z takim przesłaniem przyjechał do Brukseli nowy szef Pentagonu James Mattis na spotkanie ministrów obrony Sojuszu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że na naradzie, za zamkniętymi drzwiami, skrytykował kraje, które nie przeznaczają obowiązkowych 2 procent PKB na obronność.
Sekretarz obrony USA zarzucił państwom, które nie spełniają NATO-wskich wymogów, ignorowanie zagrożeń między innymi ze strony Rosji. „Nie może być tak, że Amerykanie będą dbać o bezpieczeństwo waszych dzieci bardziej niż wy sami” – miał powiedzieć James Mattis.
Z 28 krajów tylko pięć państw, w tym Polska, przeznacza wydatki na obronność zgodnie z wymogami. „Mogliśmy powiedzieć, że rząd, który od 14 miesięcy kieruje sprawami polskimi, w tym wojskowymi, sprostał temu wyzwaniu i nadal tak będzie” – podkreślał minister obrony Antoni Macierewicz. Z ostrych słów pod adresem pozostałych sojuszników zadowolony był sekretarz generalny NATO. „Oczywiście cieszę się z każdej presji, która sprawi, że wydatki zostaną zwiększone” – mówił Jens Stoltenberg. Tym bardziej, że w Sojuszu rozpoczęła się rozmowa o tym, jak na stałe podtrzymać rozbudowaną obecność NATO w Europie. „Chodzi o zabetonowanie wschodniej flanki” – mówił jeden z dyplomatów.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS