16.3 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Stanowisko rządu w sprawie prezydenckich ustaw dotyczących sądownictwa: „Czekamy na analizy”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że stanowiska rządu w sprawie prezydenckich ustaw dotyczących sądownictwa można się spodziewać dopiero po otrzymaniu opinii prawnych, a także po zakończeniu konsultacji z odpowiednimi instytucjami. Dodał, że ustawy są obecnie analizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wczoraj media podały informację, że ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zostały przesłane do konsultacji do Prokuratury Generalnej, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Radców Prawnych, Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Sądownictwa i Rady Dialogu Społecznego.

Gość radiowej Jedynki mówił, że niektóre proponowane przez prezydenta rozwiązania mogą budzić konstytucyjne wątpliwości. Rafał Bochenek wyjaśnił, że te ustawy są bardzo rozbudowane, dlatego każdy przepis trzeba uważnie przeanalizować. Odniósł się również do drugiej fazy wyboru sędziów KRS zaproponowanej przez prezydenta, która miałaby być oparta na zasadzie jeden poseł-jeden głos. Jego zdaniem, to rozwiązanie budzi wątpliwości konstytucyjne. „Wielu prawników w ten sposób się wypowiadało. My czekamy na analizy i dopóki rzetelnych opinii na ten temat mieć nie będziemy dopóty naszego stanowiska też nie będzie. Musimy się uzbroić w cierpliwość” – tłumaczył Rafał Bochenek.

W lipcu prezydent zawetował dwie spośród trzech ustaw reformujących system sądownictwa w Polsce. Weto zostało zastosowane wobec ustawy o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Andrzej Duda zobowiązał się wówczas, że w przeciągu dwóch miesięcy przygotuje swoje propozycje rozwiązań, co uczynił pod koniec września.

Prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa trafiły już do Sejmu. Prezydent podtrzymał swój wcześniejszy postulat, by sędziów KRS wybierał Sejm większością 3/5 głosów. Prezydent proponuje, by na wybór sędziów Rady mieli wpływ także obywatele. Prawo do zgłoszenia kandydata na członka Rady miałaby grupa co najmniej dwóch tysięcy obywateli, a także grono co najmniej 25 sędziów czynnych zawodowo.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR1/MR/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520