HomeMazowieckie

Średnia cena za mieszkanie w Warszawie przekroczyła już 9 tysięcy. Tak drogo jeszcze nie było

Średnia cena za mieszkanie w Warszawie przekroczyła już 9 tysięcy. Tak drogo jeszcze nie było

W Warszawie za mieszkanie płacimy już ponad 9 tysięcy złotych za metr. Tak drogo jeszcze nie było. Warto jednak zauważyć, że buduje się mniej. Oznacza to, że za pewien czas trudno będzie kupić nowe mieszkanie. Na rynku nie będzie po prostu miejsca na kolejne budowy.

W prestiżowych miejscach miasta (Śródmieście, Wilanów, Wola, Żoliborz) ceny przekroczyły już 10 tys. złotych za metr. Na drugim biegunie są Targówek – 7212 zł, Białołęka – 7308 zł czy Ursus – 7981 zł. Nie oznacza to jednak, że na własne „M” wydajemy więcej niż 10 czy 12 lat temu.

 

Dane Głównego Urzędu Statystycznego są zastanawiające. Liczba pozwoleń na budowę mieszkań w Warszawie systematycznie spada. W październiku zeszłego roku wydano ponad 3 tys. decyzji, w marcu br. mniej niż tysiąc. To spadek o 66 proc.

 

Czy możemy mówić o załamaniu rynku? Na pewno nie od razu. Pod uwagę należy wziąć również liczbę rozpoczętych budów. Do tej pory deweloperzy każdego miesiąca wbijali łopatę pod budowę dwóch tysięcy nowych mieszkań w Warszawie. Wkrótce te liczby będą jednak maleć. Czy to oznacza obniżki?

 

aip

COMMENTS