6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Spotkanie Duda-Kaczyński: Maleją szanse, że dojdzie do porozumienia w sprawie reformy sądownictwa?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński po raz kolejny będą dzisiaj rozmawiać (ok.17.00) o reformie sądownictwa. To ich czwarte spotkanie w tej sprawie. 6 października, w czasie ostatniego z nich, Jarosław Kaczyński przedstawił poprawki, jakie klub PiS chce zaproponować do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowanych przez prezydenta. Na dzisiejszym spotkaniu Andrzej Duda ma ustosunkować się do proponowanych zmian. Tymczasem – jak informuje „Rzeczpospolita”, maleją szanse, że dojdzie do porozumienia w sprawie reformy sądownictwa.

 

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała IAR w miniony wtorek, że na razie nie wiadomo, kiedy projekty ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości mogą trafić pod obrady parlamentu. Podkreśliła, że decyduje o tym marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Beata Mazurek dodała, że „trudno jest jej powiedzieć, jaki będzie efekt spotkania prezydenta z prezesem PiS. „Poczekajmy na wynik tych rozmów” – zastrzegła.

Na temat spotkania prezydenta z prezesem Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział się też wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, lider partii Polska Razem, która jest koalicjantem partii rządzącej. Tydzień temu mówił w radiowej Jedynce, że generalnie zgadza się z kierunkiem zaproponowanych przez PiS zmian do prezydenckich ustaw. Wyraził też nadzieję, że Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński podczas dzisiejszej rozmowy wypracują kompromis. Wicepremier Jarosław Gowin miał sporo zastrzeżeń do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które w lipcu przyjął parlament. Popierał prezydenta, gdy ten zgłosił weta do ustaw autorstwa PiS.

Prezydent Andrzej Duda, zgłaszając zastrzeżenia do dwóch z trzech przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość ustaw reformujących sądownictwo, wskazał między innymi na zbyt duże uprawnienia, które otrzymywał wobec Sądu Najwyższego minister sprawiedliwości, będący zarazem prokuratorem generalnym. Prezydent Andrzej Duda negatywnie ocenił też wtedy sposób wyboru członków KRS przez Sejm zwykłą większością.  Właśnie sposób wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa może przyczynić się do fiaska porozumienia. PiS w poprawkach do prezydenckich ustaw proponuje wybór trzystopniowy, zakładający, w trzecim kroku, wybór sędziów do KRS zwykłą większością głosów w Sejmie, ale w taki sposób, by zagwarantować opozycji sześciu z 15 sędziów.

Według informatorów z Pałacu takie rozwiązanie jest dla Andrzej Dudy „nieakceptowalne”. Prezydent chciałby, aby sędziowie w KRS byli wybierani na drodze ponadpartyjnego porozumienia lub wedle zasady jeden poseł – jeden głos – jeden kandydat.

W PiS natomiast opór prezydenta uznawany jest jako „nieracjonalny”.

 

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/wcześn./dabr/dyd + „Rzeczpospolita”

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520