10.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Spór o Westerplatte trwa. Dulkiewicz apeluje do prezydenta

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wiceminister kultury Jarosław Sellin ponowił zaproszenie rządu dla władz Gdańska do współtworzenia muzeum Westerplatte. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz apeluje w liście do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie specustawy dotyczącej Westerplatte lub o skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Jej zdaniem podczas procesu legislacyjnego popełniono „wiele nieprawidłowości”.

W rozmowie z IAR Jarosław Sellin podkreślił, że rządowi zależy na tym, aby władze Gdańska uczestniczyły w budowie muzeum. Podkreślił, że poprosił Aleksandrę Dulkiewicz, aby oddelegowała czterech przedstawicieli do komitetu budowy Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 i żeby oddelegowała osobę do rady Muzeum II Wojny Światowej. Zaprosił ją także na uroczystości rocznicy wybuchy wojny 1 września.
Jarosław Sellin zaznaczył, że sprawa Westerplatte nie powinna dzielić, ale łączyć. Podkreślił, że miasto nie zbudowało muzeum przez ponad ćwierć wieku, a tamten teren został zaniedbany. Podkreślił, że specustawa umożliwia państwu polskiemu zbudowanie takiego muzeum i godnego uczczenia tego miejsca.
Rzecznik Andrzeja Dudy powiedział, że nie może odnieść się do listu prezydent Gdańska w sprawie ustawy o Westerplatte, bo ten nie dotarł jeszcze do Pałacu Prezydenckiego. Zdaniem Błażeja Spychalskiego zanim prezydent Gdańska przekazała mediom informację o liście, najpierw powinna pozwolić Andrzejowi Dudzie zapoznać się z jego treścią.
Błażej Spychalski przypomniał, że prezydent ma zgodnie z konstytucją 21 dni na podjęcie decyzji w sprawie ustawy o Westerplatte. Przy podjęciu decyzji, jak zapewnił, będą brane pod uwagę głosy wszystkich stron.
Wczoraj Sejm przyjął senackie poprawki do dokumentu zakładającego budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.
Nowe przepisy mają usprawnić budowę muzeum plenerowego na półwyspie Westerplatte. Ustawa przewiduje, że Skarb Państwa stanie się właścicielem wszystkich nieruchomości na obszarze inwestycji, gdy decyzja o budowie muzeum stanie się ostateczna.
Obecnie grunty na półwyspie Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli, między innymi do Straży Granicznej, prywatnych i państwowych firm oraz właśnie gdańskiego samorządu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520