18.9 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Spadek zakażeń, mniej niż 20 proc. pozytywnych testów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ostatniej doby wykonano 44 934 testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, w tym 22 835 antygenowych. Wykryto 8245 przypadków zakażeń – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 12 497 846 próbek pobranych od 12 177 640 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 3 337 036 badań na wykrycie wirusa SARS-CoV-2.

 

Najwięcej testów diagnostycznych w ciągu doby wykonano do tej pory 1 kwietnia. Było ich ponad 109,4 tys. Wtedy też zdiagnozowano najwięcej nowych przypadków COVID-19, czyli 35 251.

 

Łączna liczba zakażonych koronawirusem od początku wykrycia pierwszego przypadku w Polsce wynosi blisko 2,5 mln, a ponad 55 tys. chorych zmarło. (PAP)

 

Autorka: Klaudia Torchała

 

W Polsce wykonano ponad 6,6 mln szczepień, dostarczono ponad 8 mln dawek szczepionek

W Polsce do tej pory wykonano 6 665 384 szczepienia, w tym 2 074 033 drugą dawką – wynika z najnowszego rządowego raportu. Do naszego kraju dostarczono w sumie 8 078 060 dawek szczepionek.

W Polsce pierwszą dawkę otrzymało 4 591 351 osób, a drugą – 2 074 033 osoby. Razem wykonano 6 665 384 szczepienia.

 

W raporcie wykazano, że dzienna liczba szczepień wyniosła 3552. Do Polski trafiło łącznie 8 078 060 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono ich 7 186 140.

 

Po szczepionkach zanotowano 5658 niepożądanych odczynów. Zutylizowano 7693 dawki.

 

Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ub.r. Na razie są one wykonywane trzema dopuszczonymi do obrotu unijnego preparatami firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca.(PAP)

 

Dr Sutkowski: liczba hospitalizacji jest nadal na bardzo wysokim poziomie

Liczba zajętych łóżek szpitalnych i respiratorów przez pacjentów z COVID-19 nadal jest na bardzo wysokim poziomie – ocenił we wtorek prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek informację o 8245 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 60 osób. Tydzień temu resort zdrowia informował o 20 870 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wówczas zmarło kolejnych 461 osób.

 

Dr Sutkowski w rozmowie z PAP powiedział, że opublikowane we wtorek dane o zakażeniach są cząstkowe i zaburzone z powodu okresu świątecznego, dlatego nie dają one pełnego obrazu stanu epidemiiCOVID-19 w Polsce.

 

„Natomiast cała reszta jest spektakularnie wysoko, tzn. hospitalizacje, liczba zajętych respiratorów. Ta liczba rośnie dosyć szybko, utrzymuje się na wysokim poziomie. Myślę, że te wskaźniki będą decydować przede wszystkim o ocenie sytuacji w najbliższym czasie” – powiedział dr Sutkowski.

 

W jego ocenie dane o liczbie zakażeń z czwartku i piątku, które będą dostępne w piątek i w sobotę, powiedzą nam prawdopodobnie o tendencji w pandemii.

 

„Czy mamy takie trochę wyhamowanie, które się daje obserwować w poprzednich danych sprzed świąt, czy też mamy jeszcze stale wysoki pułap, niezmniejszający się?” – wskazał. Dane z piątku i soboty o liczbie nowych, potwierdzonych zakażeń będą zatem najlepiej charakteryzowały sytuację – zaznaczył.

 

Dodał, że rosnąć będzie liczba hospitalizacji i osób z COVID-19, wymagających respiratora. Podkreślił, że nie będą one jeszcze dotyczyć osób, które zakaziły się w święta.

 

„Jeżeli przepracowaliśmy te święta źle pod względem epidemicznym, to w przyszłym tygodniu będziemy mieli już kolejne wzrosty zakażeń. Oby nie” – powiedział. Zaznaczył, że służba ochrony zdrowia i szpitale nadal są bardzo obciążone.

 

Dr Sutkowski pytany o to, czego się spodziewać w kwestii dalszych obostrzeń, stwierdził, że uważa, że zapewne będą one utrzymane, prawdopodobnie nie zaostrzone.

 

„Poziom obostrzeń jest dobry, wykonanie jest gorsze. Cały czas egzekwowanie tych obostrzeń jest piętą achillesową wszelkich wprowadzanych zmian. Jeżeli by z tym było dobrze, zarówno od strony kontroli, jak i od strony poszczególnych obywateli, to na dzisiaj byłoby wystarczające” – zaznaczył.

 

W ocenie dr. Sutkowskiego podobna sytuacja epidemiczna będzie do końca kwietnia – z tendencją spadkową, ale zastrzegł, że „jest to wróżenie”. Podkreślił, że w kwietniu ciągle będzie duża liczba hospitalizacji i zgonów.

 

„Dopiero w maju, mam nadzieję, ta sytuacja będzie się powolutku zmniejszać, jeśli chodzi o liczbę osób hospitalizowanych” – dodał.

 

Lekarz ocenił, że jeśli program szczepień będzie realizowany sprawnie, to możemy liczyć się ze zdecydowaną poprawą do końca czerwca, biorąc pod uwagę obecną sytuację.(PAP)

 

Autor: Szymon Zdziebłowski

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520