4.1 C
Chicago
czwartek, 25 lutego, 2021

Słowa roku 2017 wybrane. Według internautów zwyciężył „rezydent”

Popularne

Internauci wybrali! W plebiscycie „Słowo roku 2017” zwyciężył „rezydent”. Słowo to uzyskało 26 proc. głosów internautów. Natomiast według kapituły językoznawców najważniejszym słowem roku 2017 jest „puszcza”. Jakie słowa uplasowały się na drugim i trzecim miejscu?

W ogólnopolskim plebiscycie na słowo roku 2017 organizowanym przez Instytut Języka Polskiego wybrano najważniejsze słowa minionego roku. Internauci za najważniejsze uznali słowo „rezydent”, a językoznawcy „puszcza”.

Słowem roku 2017 w głosowaniu internautów został „rezydent”. Słowo to pojawiło się w notowaniach w październiku 2017 roku wraz z rozpoczęciem strajku młodych lekarzy. 2. miejsce – „smog” Na drugim miejscu plebiscytu znalazło się zapożyczone z języka angielskiego słowo „smog”, które otrzymało 18 proc. głosów internautów i został słowem stycznia. 3. miejsce – „puszcza” Trzecie miejsce zajęło słowo „puszcza” z wynikiem 12,5 proc. Jednocześnie zostało ogłoszone słowem czerwca.

Poza podium, w pierwszej dziesiątce znalazły się również słowa: „sąd” (11 proc.), „gimnazjum” (8 proc.), „reforma” (8 proc.), „drzewo” (3 proc.), „nawałnica” (2 proc.), „asesor” (2 proc.), „powietrze” (1,7 proc.).

Kapituła językoznawców, do której należą prof. Jerzy Bartmiński, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Markowski, prof. Jan Miodek, prof. Renata Przybylska i prof. Halina Zgółkowa, ogłosiła, że słowem roku 2017 jest „puszcza”.

Decyzja nie była jednogłośna, ale zwycięskie słowo wybrano bezwzględną większością głosów. Wyróżnione zostały również słowa „smog”, „konstytucja” oraz „smog”. W roku 2016 słowem roku według internautów zostało „pięćset”, na drugim miejscu znalazło się słowo „protest”, a na trzecim „edukacja”. Językoznawcy za najważniejsze słowo roku 2016 uznali „trybunał”.

mj aip

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane