7.7 C
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Skoki narciarskie Niżny Tagił 2019: Znamy skład Polaków

23 listopada w Wiśle rozpoczął się kolejny sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Już w weekend 30 listopada – 1 grudnia w Kuusamo odbędą się dwa konkursy indywidualne.

Puchar Świata w skokach narciarskich rozgrywany jest od sezonu 1979/80. Zwycięzcą pierwszej edycji PŚ został Austriak Hubert Neuper, a Stanisław Bobak zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Klasyfikację generalną Pucharu Świata najczęściej wygrywali Matti Nykanen oraz Adam Małysz, którzy czterokrotnie sięgali po Kryształową Kulę. Polakowi jako jedynemu do tej pory ta sztuka udała się trzy razy z rzędu. Najwięcej zwycięstw w Pucharze Świata odniósł Gregor Schlierenazuer, który wygrywał aż 53 konkursy. Drugie miejsce zajmuje Matti Nykanen, który zwyciężał 46 razy, a na 3. miejscu jest Adam Małysz, który wygrał 39 konkursów PŚ. Kamil Stoch znajduje się na 5. miejscu z dorobkiem trzydziestu trzech wygranych konkursów.

23 listopada w Wiśle zainaugurowany został 41. sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. „Biało-czerwoni” zajęli 3. miejsce w konkursie drużynowym. Zwyciężyli Austriacy, którzy wyprzedzili Norwegów. W konkursie indywidualnym najlepszy okazał się Daniel Andre Tande. Drugie miejsce zajął Anze Lanisek, a na najniższym stopniu podium stanął Kamil Stoch.

W ubiegłym sezonie po Kryształową Kulę sięgnął Ryoyu Kobayashi. Japończyk wygrał aż 13 konkursów i w klasyfikacji generalnej drugiego Stefana Krafta wyprzedził o ponad 700 punktów. Młodszy z braci Kobayashi wygrał również Turniej Czterech Skoczni, Willingen Five, Raw Air oraz Planicę 7. Japończyk wywalczył także tytuł mistrza świata w lotach narciarskich oraz brązowy medal mistrzostw świata w konkursie drużynowym. Sezon 2018/19 był wyjątkowo udany dla polskich skoczków. Kamil Stoch zajął 3. miejsce, Piotr Żyła czwarte, a Dawid Kubacki piąte w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Jakub Wolny został sklasyfikowany na 22. miejscu. Polacy wygrali Puchar Narodów z dużą przewagą nad reprezentacjami Niemiec i Japonii. Ponadto, Dawid Kubacki został mistrzem świata, a Kamil Stoch wicemistrzem w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej, natomiast Piotr Żyła zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich.

W sezonie 2019/2020 trenerem polskich skoczków jest Michal Dolezal. Były czeski skoczek narciarski zastąpił Stefana Horngachera, który po zakończeniu ubiegłego sezonu nie przedłużył kontraktu. Austriak zdecydował się na prowadzenie reprezentacji Niemiec. Michal Dolezal był od 2016 roku asystentem Horngachera w polskiej reprezentacji. Odpowiadał przede wszystkim za sprzęt. To głównie dzięki jego pracy Polacy zaczęli skakać w nowych kombinezonach.

KLASYFIKACJA GENERALNA PUCHARU ŚWIATA 2019/2020 W SKOKACH NARCIARSKICH:

1. Daniel Andre Tande 100 2. Anze Lanisek 80 3. Kamil Stoch 60 4. Ryoyu Kobayashi 50 5. Daiki Ito 45 6. Timi Zajc 40 7. Karl Geiger 36 7. Dawid Kubacki 36 9. Robin Pedersen 29 10. Junshiro Kobayashi 25. Maciej Kot 6 31. Jakub Wolny 0 31.

Skład Polaków na konkursy w Kuusamo:

Trener Michal Dolezal przedstawił skład na zawody Pucharu Świata w Kuusamo. Dzięki wygranej Klemensa Murańki w cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego 2019, Polska otrzymała jedno dodatkowe miejsce na wszystkie konkursy w tegorocznym Pucharze Świata, dzięki czemu przez cały sezon Polskę będzie reprezentowało aż siedmiu „biało-czerwonych”. Michal Dolezal na zawody w Kuusamo powołał siedmiu skoczków narciarskich. Kto wystąpi podczas konkursów w Kuusamo? Poniżej przedstawiamy oficjalny skład reprezentacji Polski na konkursy Pucharu Świata w Kuusamo: