8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Sierpień bije rekordy gorąca

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Tegoroczny sierpień można, biorąc pod uwagę dotychczasowe temperatury, uznać za miesiąc ekstremalnie gorący – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Meteorolodzy wyliczyli, że średnio było ponad 4 stopnie więcej niż w ostatnich 20 latach. Choć w zachodniej Polsce anomalie osiągają nawet 7,5 stopnia – o tyle goręcej niż zwykle było w sierpniu w Zielonej Górze.

„Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny sierpień można jak na razie (do 17.08), uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż 4,3 st. W zachodniej Polsce anomalie lokalnie osiągają nawet 7,5 st. (Zielona Góra), natomiast w większej części kraju wynoszą od 3 do 7 stopni. Najniższe odchylenie (1,1) zanotowano w Rzeszowie” – poinformowało biuro prasowe IMGW.

 

Synoptycy tłumaczą, że jeśli spojrzeć na przeciętne (1991-2020) warunki termiczne pod koniec drugiej dekady sierpnia, to w tym okresie powinniśmy spodziewać się temperatury maksymalnej od 21,6 st.(Łeba) do 26,6 st.(Opole).

 

Tymczasem prognozy na piątek wskazują, że w zasadzie w całej Polsce wartości temperatury maksymalnej będą znacznie wyższe niż przeciętnie, ze względu na napływ ciepłego powietrza z południowego wschodu. Najwyższa temperatura, powyżej 35 stopni, spodziewana jest w Tarnowie.

 

„Jedynie na jednej stacji (Świnoujście) prognozowana temperatura maksymalna jest niższa od wartości średniej wieloletniej” – podał IMGW.

 

Instytut poinformował też, że wartości wyższe niż zwykle spodziewane są w piątek na wszystkich pozostałych stacjach synoptycznych. Przy czym na 35 proc. stacji wartości dodatniej anomalii przekroczą 3 stopnie Celsjusza, a na aż 28 proc. będzie to 6 stopni – poinformował IMGW.

 

„Z pewnym uproszczeniem można stwierdzić, że tak wysokie wartości notowane są na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat” – podkreślili meteorolodzy.

 

Obecnie na przeważającym obszarze kraju obowiązują ostrzeżenia przed upałem.(PAP)

 

Autor: Luiza Łuniewska

 

lui/ ok/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520