17.2 C
niedziela, 5 maja, 2024

Sevilla ratuje remis z Szachtarem! Dobry mecz Krychowiaka

Po emocjonującej końcówce Sevilla zremisowała we Lwowie z Szachtarem Donieck 2:2 w półfinale Ligi Europy. Z dobrej strony pokazał się Grzegorz Krychowiak. W drugim meczu Liverpool przegrał z Villarrealem 0:1.

Hiszpanie przyjechali do Lwowa po pewne zwycięstwo. Sevilla jest przecież obrońcą tytułu zdobytego przed rokiem w Warszawie i każdy inny wynik niż wygrana gości byłby niespodzianką. Futbol lubi jednak zaskakiwać…

Zaczęło się zgodnie z planem – Ever Banega zagrał do Kevina Gameiro, ten podał do Vitolo, a Hiszpan strzelił na 1:0. Od początku meczu gospodarze wyglądali jak dzieci we mgle i panikowali przy każdym ataku Sevilli. Prym w środku pola wiódł grający na pograniczu faulu Grzegorz Krychowiak, który już na początku spotkania mógł zarobić żółtą kartkę, ale sędziujący to spotkanie Szymon Marciniak tylko upomniał polskiego pomocnika.

Zadowolona z prowadzenia Sevilla po kwadransie oddała inicjatywę gospodarzom. Piłkarze Unaia Emery’ego nie spodziewali się żadnej krzywdy ze strony Ukraińców, a tymczasem… W 24. minucie było 1:1! Jarosław Rakicki znakomitym podaniem obsłużył Marlosa, który pokonał Davida Sorię. Wcześniej kilkukrotnie groźne akcje Szachtara przerywał Krychowiak, który w pierwszej połowie grał jak z nut. Gospodarze poczuli jednak swoją szansę i mocniej zaatakowali.

I już po dwunastu minutach znów postawili na swoim. Marlos zabawił się z Banegą i podał do Tarasa Stepanenki, który strzałem głową wyprowadził Szachtar na prowadzenie. Piłkarze Sevilli byli w ciężkim szoku i z ulgą zeszli na przerwę.

Po zmianie stron na boisku rządzili… gospodarze. Mnóstwo roboty miał Krychowiak, który szybko zarobił żółtą kartkę za uderzenie łokciem jednego z rywali. Po początkowym naporze Szachtara do roboty wzięli się goście, ale defensywa Ukraińców zupełnie nie przypominała samej siebie z początku spotkania. Teraz przedostać się pod bramkę Szachtara było niezwykle trudno.

W 75. minucie Gameiro trafił do siatki, ale sędzia Marciniak uznał, że napastnik Sevilli był na minimalnym spalonym. Chwilę później Banega idealnie zagrał do Gameiro, ale ten przestrzelił z najbliższej odległości. Po kilkudziesięciu sekundach gospodarzy w ostatniej chwili ofiarną interwencją uratował Stepanenko. I wreszcie, w 81. minucie Vitolo padł w polu karnym, a sędzia Marciniak uznał, że był on faulowany przez Facundo Ferreyrę. Powtórki pokazały, że jedenastka była jak najbardziej zasłużona.

Do piłki podszedł Kevin Gameiro i bez problemów trafił do siatki. Sevilla wyrównała i… znów odpuściła, a gospodarze rzucili się na rywali. W końcówce meczu Szachtar przycisnął gości, ale tym razem obrona Hiszpanów spisywała się bez zarzutu i przed rewanżem w Sevilli to Krychowiak i spółka są w lepszej sytuacji.

Podobnie jak drugi hiszpański zespół – Villarreal. Już w pierwszej połowie meczu z Liverpoolem gospodarze wypracowali sobie trzy dobre okazje bramkowe, ale na przerwę zespoły schodziły remisując 0:0.

W drugiej połowie przewaga Villarrealu stawała się coraz wyraźniejsza, a Liverpool zupełnie nie przypominał zespołu, który w ćwierćfinale po dramatycznym, epickim boju wyrzucił z turnieju Borussię Dortmund. Anglicy grali słabo, niedokładnie, co mogło dziwić, ponieważ wygranie Ligi Europy jest dla nich ostatnią szansą na grę w Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie.

Po godzinie gra się uspokoiła, ale w samej końcówce zakotłowało się pod obiema bramkami. Najpierw Bakambu w sytuacji sam na sam z bramkarzem znakomicie przymierzył, ale Simon Mignolet popisał się wspaniałą paradą. Po chwili Moreno przejął piłkę na środku boiska i pobiegł z nią na bramkę Villarrealu, ale uderzył fatalnie i niecelnie.

W 92. minucie stadion oszalał ze szczęścia, kiedy Denis Suarez wbiegł w pole karne Liverpoolu i podał do Adriana Lopeza, którego nie krył żaden z piłkarzy gości. Lopezowi nie pozostało nic innego jak tylko dostawić nogę i strzelić zwycięskiego gola.

Rewanżowe spotkania odbędą się 5 maja (początek o godzinie 21.05).

Wyniki:

Szachtar Donieck – Sevilla 2:2 (Marlos 23, Stepanenko 36 – Vitolo 6, Gameiro 82 z karnego)

Villarreal – Liverpool 1:0 (Lopez 90)