17.2 C
Chicago
niedziela, 5 maja, 2024

W Sejmie wysłuchanie publiczne w sprawie prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Obniżenie wieku emerytalnego tak, ale system powinien uwzględniać również inne elementy ważne dla przyszłych emerytów.

Taki wniosek płynie z wysłuchania publicznego, które odbyło się w Sejmie i które dotyczyło prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i do 65 lat na mężczyzn.
Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych opowiedział się za uzupełnieniem ustawy o przepisy umożliwiające przejście na emeryturę osobom, które przepracowały 40 lat. Powiedział również, że ustawa powinna być uzupełniona o rozwiązania dotyczące aktywnego starzenie się. Wyjaśnił, że chodzi o obniżenie składek osobom, które przepracowały 40 lat i zgromadziły już wystarczającą ilość składek, być dla pracodawcy tańszym pracownikiem. „Pracodawcy będą zatrudniali osoby starsze, gdy będą mieli korzyści ekonomiczne” – powiedział Jan Guz.
Barbara Surdykowska z Biura Krajowego NSZZ „Solidarność” opowiedziała się za wprowadzeniem rozwiązań, które zwiększą wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. „Musi to być związane z ozusowaniem umów cywilno-prawnych, by koszty pracy, składka emerytalna była porównywalna do umów o pracę”- powiedziała ekspertka. Barbara Surdykowska dodała, że najważniejszą rzeczą jest jednak wprowadzenie przepisów „umożliwiających dobrowolne wydłużenie faktycznej aktywności na rynku pracy”.
Anna Grabowska z Forum Związków Zawodowych również opowiedziała się za szerszą debatą na temat sytemu emerytalnego, bo – jak powiedziała – obecnie wysokość przyszłej emerytury zależy wyłącznie od ilości zgromadzonych składek oraz od stażu emerytalnego. A te płacone od najniższych wynagrodzeń będą bardzo niskie. Dodała, że obecnie trzeba rozmawiać o poprawie sytuacji na rynku pracy, o wysokości wynagrodzeń i o kwestiach związanych ze zdrowiem, ponieważ – jak powiedziała -Polacy żyją od kilkunastu do 20 lat krócej niż muszą pracować, co również wpływa na wysokość emerytury.
Problem niskich emerytur pojawił się również w wypowiedzi Małgorzaty Rusewicz. Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych przedstawiła dane z których wynika, że przyszłe emerytury to zaledwie około 30-tu, 40-tu procent ostatniego średniego wynagrodzenia. „I z tej perspektywy propozycja obniżenia wieku emerytalnego powinna być obudowana o inne propozycje zmian, przede wszystkim o stworzenie korzystniejszych warunków oszczędzania w trzecim filarze, głównie dla osób mniej zarabiających” – powiedziała Małgorzata Rusewicz.
Krzysztof Baszczyński ze Związku Nauczycielstwa Polskiego powiedział, że zmiana ustawy emerytalnej będzie miała istotne znaczenie dla niektórych nauczycieli ubiegających się o świadczenie emerytalne na podstawie Karty Nauczyciela. Wyjaśnił, że w tym przypadku emerytura będzie musiała być przeliczona na nowo, a nauczyciel, który chciałby przejść na emeryturę na starych zasadach musiałby rozwiązać stosunek pracy w trakcie roku szkolnego, co mogłoby zdestabilizować funkcjonowanie szkoły.
Wysłuchanie publiczne zorganizowała sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

D.Zaczek/iar/magos

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520