6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Sejm przyjął nowelizację ustaw reformujących sądownictwo

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sejm przyjął nowelizacje ustaw reformujących sądownictwo. Chodzi o ustawy: o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym, ustawę o Sądzie Najwyższym oraz prawo dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów. 

Nowelizacje ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym przewidują między innymi, że bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Jest w nim też mowa o przechodzeniu w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Wiek ma być taki sam dla kobiet i mężczyzn i wynosić 65 lat.
Izba przegłosowała też poprawkę Komisji Sprawiedliwości, która dotyczy Krajowej Rady Sądownictwa. Pierwsze posiedzenie KRS będzie zwoływał najstarszy wiekiem sędzia, członek Rady. Chodzi o sytuację, gdy po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady, posiedzenia nie zwoła pierwszy prezes Sądu Najwyższego.
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczy między innymi autonomii budżetowej Izby Dyscyplinarnej czy trybu wyłaniania kandydatów na prezesów Sądu. Doprecyzowano również tryb powoływania ławników do spraw rozpoznawanych przez Sąd Najwyższy w składzie ławniczym.
Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym umożliwi publikację trzech rozstrzygnięć Trybunału z marca, lipca i listopada 2016 roku. Zostaną one opatrzone komentarzem, że wydano je z naruszeniem obowiązującego prawa.
Jutro projekty nowelizacji ustaw o sądach trafią do Senatu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/jl/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520