10.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Sejm pracuje nad projektem ustawy o organizacji wyborów prezydenckich

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sejm rozpoczął pracę nad projektem ustawy o organizacji wyborów prezydenckich. Projekt został złożony wczoraj wieczorem przez posłów Zjednoczonej Prawicy. Jak mówił przedstawiciel wnioskodawców, poseł Przemysław Czarnek, gwarantuje on przeprowadzenie wyborów powszechnych, bezpośrednich, tajnych i równych. Projekt zakłada, że głosowanie odbędzie się w formie tradycyjnej oraz dla chętnych także w formie korespondencyjnej.

Przemysław Czarnek zaznaczył, że ponownie zarządzone wybory będą miały charakter przyspieszony. Dzięki temu – jak tłumaczył – skrócą się terminy wynikające z kalendarza wyborczego. Podkreślił, że dotychczasowi kandydaci zachowują prawo kandydowania w wyborach, co nie wyklucza zgłoszenia się jeszcze innych.
Przedstawiciel wnioskodawców powiedział też , że projekt przywraca pełną rolę Państwowej Komisji Wyborczej, która będzie odpowiadać za organizację i przeprowadzenie wyborów. Ci, którzy będą chcieli głosować korespondencyjne będą musieli zgłosić takie zapotrzebowanie najpóźniej na 12 dni przed wyborami. Jeśli chodzi o osoby przebywające na kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – do 5 dnia przed wyborami. W przypadku osób, które znajdą się w takiej sytuacji tuż przed dniem głosowania, termin na zgłoszenie zamiaru oddania głosu korespondencyjnie upływa na 2 dni przed wyborami.

Posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka w wystąpieniu klubowym podkreśliła, że ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, czego domagała się opozycja, dałoby większości parlamentarnej możliwość wielokrotnego przesuwania wyborów. Mirosława Stachowiak-Róźecka zapewniła, że autorzy projektu są odpowiedzialni i wsłuchują się w postulaty Polaków i opozycji, dlatego nowelizacja ustawy umożliwia zmianę wcześniej zgłoszonego kandydata.

Posłanka PiS złożyła wniosek o niezwłoczne przejście do drugiego czytania, bez odsyłania poselskiego projektu ustawy do komisji.
Poseł Borys Budka w imieniu Koalicji Obywatelskiej zarzucił PiS wprowadzanie chaosu i wniósł o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
Powiedział, że ogłoszenie stanu klęski żywiołowej było jedynym sposobem na przesunięcie terminu zarządzonych już wyborów. Według Borysa Budki, wniosek o przejście do drugiego czytania świadczy o tym, że PiS chce przeprowadzić wybory jak najszybciej. Lider Koalicji Obywatelskiej dodał, że wyborów nie powinny regulować kolejne specustawy tylko Kodeks wyborczy i przypomniał, że Koalicja Obywatelska złożyła projekt nowelizacji tej ustawy.

 

 

***

Projekt Prawa i Sprawiedliwości wprowadzający mieszany tryb tegorocznych wyborów prezydenckich został skierowany do drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu. Taki wniosek złożyli posłowie PiS. Za jego przyjęciem głosowało 236 posłów, przeciw było 221, od głosu wstrzymało się 2. Wcześniej w głosowaniu przepadł wniosek Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Natomiast Lewica proponowała skierowanie propozycji PiS do sejmowej komisji. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła przerwę w obradach do 15:30.

Projekt zakłada, że wybory prezydenckie odbędą się w formie tradycyjnej w lokalach wyborczych, a dla chętnych także w formie korespondencyjnej. Musieliby oni zgłosić takie zapotrzebowanie za pośrednictwem urzędu gminy najpóźniej 12 dni przed wyborami. Jeśli chodzi o osoby przebywające w kwarantannie, izolacji lub izolacji domowej – do 5 dnia przed wyborami. W przypadku osób, które znajdą się w takiej sytuacji tuż przed dniem głosowania, termin na zgłoszenie zamiaru oddanie głosu korespondencyjnie upływa na 2 dni przed wyborami.

Organizacją i przeprowadzeniem wyborów ma się zająć Państwowa Komisja Wyborcza. Uchwała PKW określi między innymi wzór karty do głosowania oraz wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy. Kwestie logistyczne związane z głosowaniem korespondencyjnym określą rozporządzenia poszczególnych ministrów.

W myśl propozycji Zjednoczonej Prawicy, kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu, zostaną uznani za zarejestrowanych kandydatów w wyborach w kolejnym terminie. O urząd prezydenta będą mogli się ubiegać także nowi kandydaci, o ile w terminie zarejestrują komitet i złożą wymagane 100 tysięcy podpisów.
Projekt zakłada również, że rozporządzenie ministra zdrowia określi wykaz środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych. Środki te – jak czytamy w propozycji przepisów – mają zapewnić władze samorządowe.

Zaproponowane przepisy dają też możliwość marszałkowi Sejmu zmiany terminów wynikających z kalendarza wyborczego, określonego w postanowieniu o zarządzeniu wyborów. Z takim wnioskiem może wystąpić minister zdrowia, mając na względzie sytuację epidemiczną. Przed podjęciem decyzji, marszałek Sejmu zasięga opinii Państwowej Komisji Wyborczej.
Projekt uchyla poprzednią ustawę dotyczącą przeprowadzenia wyborów prezydenckich w powszechnym trybie korespondencyjnym.

 

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Darmoros/w dw

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Szczęsna/w dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520