20.3 C
Chicago
środa, 22 maja, 2024

Scholz: Wojna na Ukrainie to część „większej krucjaty” Rosji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uważa, że Rosja postrzega swoją wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie jako „część większej krucjaty”. „Ta wojna to nie tylko Ukraina” – powiedział Scholz w czwartek w Berlinie.

 

Zdaniem kanclerza Rosja walczy przeciwko liberalnej demokracji, międzynarodowemu porządkowi opartemu na zasadach, przeciwko wolności i postępowi.

 

„Dlatego Ukraina musi się utrzymać” – dodał Scholz, cytowany przez portal tygodnika „Die Zeit”. (PAP)

 

Niemcy/ Magazyny gazu napełnione do 95 proc.; „Bild”: jest szansa, że uda się przetrwać zimę

Poziom napełnienia magazynów gazu w Niemczech, pomimo braku dostaw z Rosji, wzrósł do prawie 95 proc. – ilości założonej przez federalne ministerstwo gospodarki. W czwartek po raz pierwszy ruszyły bezpośrednie dostawy gazu do Niemiec z Francji. „Jest szansa, że jednak uda się przetrwać zimę” – komentuje w czwartek portal dziennika „Bild”.

Zgodnie z planami ministerstwa gospodarki, do 1 listopada niemieckie magazyny gazu powinny być zapełnione w co najmniej 95 procentach – taka ilość zmagazynowanego surowca odpowiada ogólnokrajowej konsumpcji w styczniu i lutym 2022 roku. Jak wynika z danych, zamieszczonych na stronie internetowej europejskich operatorów infrastruktury gazowej (GIE), w środę wieczorem poziom ten wyniósł 94,97 proc.

 

„Napełnianie niemieckich magazynów gazu postępuje, pomimo braku dostaw z Rosji. W ten sposób rząd chce zapewnić, aby zbiorniki magazynowe były w jak najwyższym stopniu napełnione na początku okresu grzewczego, aby Niemcy przetrwały zimę nawet w przypadku całkowitego braku dostaw rosyjskiego gazu” – wyjaśnia „Bild”.

 

Zdaniem Federalnej Agencji ds. Sieci, nadal na porządku dziennym pozostaje oszczędność energii i import za pośrednictwem terminali gazu płynnego (LNG). Ponadto w ramach francusko-niemieckiego partnerstwa energetycznego w czwartek po raz pierwszy gaz popłynął bezpośrednio z Francji do Niemiec, co potwierdził francuski operator sieci gazowej GRTgaz.

 

Wzajemne dostawy energii uzgodnili na początku września kanclerz Olaf Scholz (SPD) i prezydent Francji Emmanuel Macron. Jak przypomina „Bild”, w ramach tej umowy Niemcy dostarczają energię elektryczną do Francji, gdzie ok. 30 reaktorów jądrowych jest obecnie wyłączonych z powodu prac konserwacyjnych lub problemów technicznych.

 

„Z kolei do Niemiec gaz dostarczany jest rurociągiem, którym wcześniej gaz płynął w przeciwnym kierunku, między innymi z Rosji. Jest on częścią środkowoeuropejskiego rurociągu Megal, który biegnie przez południowe Niemcy w kierunku Czech” – wyjaśnia „Bild”.

 

Marzena Szulc (PAP)

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520