13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Schetyna o zmianach w sądownictwie autorstwa PiS: „Nocny zamach stanu”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Lider PO Grzegorz Schetyna jest zdania, że przeprowadzane przez rząd PiS reformy w sądownictwie są szkodliwe i naruszają trójpodział władzy poprzez podporządkowanie sądów ministrowi sprawiedliwości. Na 10.00 zwołano zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej, podczas którego partia ma uzgodnić taktykę wobec uchwalonych przez Sejm nowelizacji ustaw o KRS i o ustroju sądów powszechnych, a także wobec projektu przewidującego zmiany w Sądzie Najwyższym.

Grzegorz Schetyna powiedział w radiowej Jedynce, że przygotowany przez PiS projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, jest „jak nocny zamach stanu”. Lider PO przypomniał, że jednym z zadań Sądu Najwyższego jest ocenianie ważności wyborów. „Jeżeli pozwoli się na to, że posłuszni sędziowie powołani przez ministra sprawiedliwości będą decydować o tym, czy wybory w Polsce przebiegły w sposób, który należy akceptować, albo jeżeli były one sfałszowane i zostaną zalegalizowane przez posłusznych PiS sędziów, to znaczy, że jest koniec demokracji” – mówił. Szef PO przyznał przy tym, że pewnie zmiany w wymiarze sprawiedliwości, takie jak walka z przewlekłością postępowań, są potrzebne. Zastrzegł przy tym, że powinny być one wcześniej szeroko przedyskutowane z wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Głównym założeniem projektu PiS dotyczącego Sądu Najwyższego jest przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości. Oprócz tego, ustawa zakłada też utworzenie Izby Dyscyplinarnej w ramach Sądu Najwyższego.

Przedwczoraj Sejm uchwalił nowelizację ustaw o KRS i o ustroju sądów powszechnych. Pierwsza z nich przewiduje m.in. wygaszenie kadencji obecnych członków Krajowej Rady Sądownictwa i utworzenie w KRS dwóch izb. Przyszłych członków Rady ma wybierać Sejm. Drugi, przyjęty projekt dotyczący ustroju sądów powszechnych przewiduje odstąpienie od obecnego modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych. Szef resortu sprawiedliwości, bez żadnych opinii zgromadzeń ogólnych sądów, sam będzie decydował o tym, kto pokieruje danym sądem. Dziś obydwoma nowelizacjami prawdopodobnie zajmie się Senat.

Ministerstwo sprawiedliwości opublikowało na swojej stronie internetowej zestawienie sposobu wyboru sędziów w innych państwach Unii Europejskiej. Przygotowało je Biuro Analiz Sejmowych. W Niemczech, Austrii, Danii, Szwecji, Holandii i Hiszpanii władza wykonawcza ma większy wpływ na powoływanie sędziów niż w Polsce. Na przykład w Danii sędziowie powoływani są przez monarchę na wniosek ministra sprawiedliwości, który odpowiada za nominacje sędziowskie przed parlamentem. W Holandii natomiast sędziowie powoływani są na mocy rozporządzenia królewskiego na wniosek ministra sprawiedliwości.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Jedynka/md/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520