Schetyna: Bruksela nie powinna odpuszczać polskiemu rządowi, dlatego że walczy on z praworządnością

Schetyna: Bruksela nie powinna odpuszczać polskiemu rządowi, dlatego że walczy on z praworządnością

Nie mam takiej opinii, że następuje dogadywanie się z Brukselą – ocenił w Radiu Zet przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Ocenił on, że Bruksela nie powinna odpuszczać rządowi, ponieważ cały czas walczy on z praworządności i konstytucją.

– Próby, a dogadywanie (się z Komisją Europejską – red.) czyni wielką różnicę. Wypowiedź Timmermansa, to, co mówił wczoraj, bardzo jasno precyzuje – zaczęliśmy rozmawiać, to dobrze, ale nie ma żadnej zmiany, jeśli chodzi o decyzję odnośnie art. 7 – analizował Schetyna.

Szef PO przyznał, że “polityka tego rządu nie może być zaakceptowana przez KE, bo ona w wariancie np. relacji, jeśli chodzi o niezawisłość sądów, jest antypraworządna. Nie może być zaakceptowana”. – Nie ma możliwości dogadania się, ponieważ ten rząd łamie podstawowe zasady, dlatego nie może to być uznane przez Brukselę. To jest oczywiste – podsumował.

Szef największej partii opozycyjnej był pytany też m.in. o niską frekwencję podczas sobotniego Marszu Wolności i polityczną przyszłość Ryszarda Petru, który niedawno odszedł z Nowoczesnej. Schetyna przyznał, że jest “nie jest rozczarowany” frekwencją, “dlatego, że to był taki pierwszy klasycznie partyjny marsz, organizowany przez partie polityczne: naszą, Nowoczesną, zapraszaliśmy także KOD”. – Ale to był inny marsz niż te poprzednie. Nie zakładaliśmy też takiej pełnej mobilizacji, jeśli chodzi o przywożenie, organizowanie ludzi PO, KOD-u w Polsce. Nie robiliśmy tego przy pełnej mobilizacji. Ważne było, żeby być, żeby dać świadectwo, żeby pokazać, że przygotowujemy się i rozpędzamy tę machinę przed wyborami samorządowymi. I to wystarczy. Ten marsz, atmosfera, sygnały, które odbieramy z Polski i od uczestników, jest jak najbardziej okej – wyjaśniał.

Szef PO przyznał, że “żałuje” rozłamu w Nowoczesnej. – Nie chcę, żeby on (Petru – red.) kończył swoją przygodę z polityką, nie chcę, żeby się odwrócił od polityki i będę zawsze trzymał za niego kciuki. Ale wierzę, że będzie wiedział, że trzeba ciągle budować i wzmacniać opozycję, a nie ją osłabiać – ocenił Schetyna, podkreślając, że Petru może wstąpić do Platformy. – Ryszard, ważne, żebyś był w polityce i żeby energia, którą masz i którą chcesz zainwestować w polityczny projekt, nie poszła na marne – podsumował.

 

 -fot. Marek Szawdyn/ Polska Press


COMMENTS

WORDPRESS: 0