Sąd w Los Angeles oddalił wniosek administracji Trumpa, by dłużej trzymać w areszcie imigrantów

Sąd w Los Angeles oddalił wniosek administracji Trumpa, by dłużej trzymać w areszcie imigrantów

Sąd federalny w Los Angeles odrzucił wniosek administracji Donalda Trumpa, by rodziny imigrantów przetrzymywać w areszcie przez dłuższy czas. Stwierdził, że to “cyniczna próba” zlikwidowania zawartego przed laty porozumienia sądowego.

Sędzia Dolly Gee podkreśliła, że rząd federalny nie zaprezentował dowodów, które zmusiłyby sąd do rewizji rozporządzenia ograniczającego możliwości przetrzymywania przez dłuższy czas dzieci, które nielegalnie przekroczyły amerykańską granicę.

Departament Sprawiedliwości wnioskował o wprowadzenie zmian w porozumieniu z 1997 roku, w którym zawarto wskazówki dotyczące przetrzymywania dzieci imigrantów. Departament miał nadzieję, że dzięki zmianom rodziny będzie można przetrzymywać dłużej.

Administracja Trumpa twierdzi, że poprzednie decyzje Gee sprawiają, iż wielu imigrantów przekracza granicę wraz z dziećmi, spodziewając się, że dzięki temu nie zostaną zatrzymani. Sędzia zaznaczyła, że to “cyniczna próba” przerzucenia na sąd odpowiedzialności “po ponad 20 latach braku działań w Kongresie i nieprzemyślanych działaniach wykonawczych, które doprowadziły do obecnego impasu”.

Trzy lata temu Gee odrzuciła podobny wniosek administracji Baracka Obamy. Stwierdziła wówczas, że dzieci imigrantów nie mogą być przetrzymywane dłużej niż 20 dni.

(hm)

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0