13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Sąd Najwyższy kwestionuje obiektywność Krajowej Rady Sądownictwa i stwierdza, że Izba Dyscyplinarna działająca w SN nie jest sądem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Izba Pracy Sądu Najwyższego orzekła, że Krajowa Rada Sądownictwa wybierana według obowiązujących od kilku lat przepisów, nie jest organem obiektywnym. Sąd Najwyższy stwierdził również, że Izba Dyscyplinarna działająca w SN, nie jest sądem w rozumieniu prawa unijnego i krajowego.

Orzeczenie Izby Pracy ma związek ze sprawą sędziego NSA, który po ukończeniu 65 lat chciał dalej pracować, ale KRS wydała mu negatywną opinię w tej materii. Sędzia odwołał się, a Izba Pracy SN zadała w tej kwestii pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości. TSUE 19 listopada ustosunkowała się do pytania, co pozwoliło Sądowi Najwyższemu wydać dzisiejsze postanowienie.
Przewodniczący składu orzekającego sędzia Piotr Prusinowski powiedział, że wyrok TSUE wprowadza nowe standardy w linii orzecznictwa w polskich sądach. Jak mówił, od teraz obowiązkiem każdego sądu powinno być badanie danej sprawy pod kątem tego, czy spełnia standardy opisane przez TSUE i czy zapewnia zasadę niezawisłości sądu.

W odniesieniu do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Sąd Najwyższy stwierdził, że obecna KRS nie jest organem niezawisłym.

Jak tłumaczył sędzia sprawozdawca Bohdan Bieniek Rada w wielu przypadkach sędziów zwalnianych z pracy, nie reagowała prawidłowo. Sędzia przypomniał, że przez blisko dwa lata Rada nie wydała żadnej uchwały w sprawie sędziów, którzy byli na przykład odsuwani od obowiązków za wydane orzeczenia czy nie pozwalano im kontynuować pracy po skończeniu 65 roku życia.
Sędzia dodał, że wobec orzeczenia unijnego Trybunału należy uznać, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w myśl przepisów zarówno unijnych, jak i krajowych. Sędzia Bohdan Bieniek podkreślił, że Izba to ciało o „specjalnych uprawnieniach”, które nie gwarantuje stronom możliwości odwołania. „Takie sądy mogą działać w myśl polskiej konstytucji tylko w czasie kryzysu lub wojny.” – dodał sędzia Bieniek.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera pytany przez IAR o komentarz do orzeczenia Sądu Najwyższego zapowiedział, że wydanym dziś wyrokiem KRS zajmie się na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na 9 grudnia.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/jf/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520