HomePOLSKA

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: W najbliższych dniach statystyki zakażeń będą na podobnym poziomie

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: W najbliższych dniach statystyki zakażeń będą na podobnym poziomie

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że w najbliższych dniach można się spodziewać podobnej liczby raportowanych zakażeń koronawirusem. Dziś resort poinformował o 2292 nowych przypadkach zainfekowania. To największy dobowy przyrost zakażeń.

Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z IAR wskazywał, że epidemia ma u nas w kraju obecnie charakter rozproszony. Jak mówił, coraz więcej województw odnotowuje dzienne przyrosty przekraczające 200 przypadków – dzisiaj są to województwa m.in. małopolskie, mazowieckie i pomorskie. Dodał, że wirus rozprzestrzenia się po kraju równomiernie i nie ma miejsc, które wyraźnie dominowałyby nad innymi pod względem przypadków.

Rozmówca IAR po raz kolejny zwrócił uwagę na konieczność stosowania się do reguł sanitarnych. “Wirus jest wśród nas. Niestety, jeżeli nie będziemy stosować dystansu, pilnować higieny osobistej i nosić maseczek, to ten wirus będzie stanowił dla nas bardzo duże zagrożenie” – mówił.

Rzecznik resortu zdrowia powiedział, że wzrost liczby wykrytych zakażeń to też skutek powrotu ludzi do zwykłej aktywności po okresie wakacyjnym, poprzedzonym lockdownem. :To widać choćby po korkach na ulicach dużych miast. Widzimy też, że zaczynają dominować nam zakażenia w dużych ośrodkach. Mamy Warszawę, Kraków, Sopot. Teraz w miastach dochodzi do większej liczby zakażeń. Wirus rozprzestrzenia się tam, gdzie ludzi jest dużo. Musimy się z tym liczyć” – podkreślił Wojciech Andrusiewicz. Jak wyjaśniał, m.in. z tego właśnie powodu zapadła decyzja o zmianie wskaźnika kwalifikującego dany powiat do uznania go za strefę żółtą lub czerwoną – teraz miejsca z dużą gęstością zaludnienia szybciej będą mogły trafić na listę powiatów z obostrzeniami, jeśli wirus będzie się w nich dynamicznie szerzył.

Według Wojciecha Andrusiewicza w nadchodzących dniach możemy spodziewać się podobnych przyrostów zakażeń jak dzisiejszy, na poziomie od 1,5 tysiąca do 2,5 tysiąca przypadków. Rzecznik resortu zdrowia dodał, że rośnie liczba osób hospitalizowanych. W szpitalach z powodu COVID-19 leczonych jest 2702 pacjentów, 166 najciężej chorych oddycha przy pomocy respiratorów. Jak zastrzegł, są to wzrosty proporcjonalne do rosnącej liczby zakażeń i te proporcje są stałe. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zaznaczył przy tym, że ze względu na większą liczbę zakażeń w ostatnim czasie będzie też rosła liczba ozdrowieńców.

Do tej pory wykryto 95 773 przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, zmarło 2570 osób. Z choroby wyzdrowiały w sumie 71 353 osoby.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Barbara Góra&Joanna Stankiewicz/d md/w dw

COMMENTS