HomePOLSKA

Rządowy program in vitro tylko do czerwca 2016!

Rządowy program in vitro tylko do czerwca 2016!

Rządowy program pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro będzie funkcjonował do czerwca 2016. Obowiązujące obecnie rozporządzenie przewiduje jego finansowanie do połowy przyszłego roku.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział o tym podczas sejmowej komisji zdrowia. Potem wyjaśniał dziennikarzom, że program in vitro będzie zastąpiony innym. Mówił, że w ramach narodowego programu zdrowia planowane jest rozwijanie projektu wspierania prokreacji, który będzie wychodził poza procedurę in vitro. Zaznaczył, że narodowy program jak i projekt są przygotowywane, ale nie można mówić o szczegółach.
Dopytywany przez dziennikarzy poinformował, że w narodowym programie nie będzie procedury in vitro. Tłumaczył, że jest wiele zobowiązań podjętych przez poprzednie kierownictwo resortu, na które trzeba znaleźć środki. Między innymi, trzeba sfinansować porozumienie w sprawie podwyżek dla pielęgniarek i położnych. Podkreślił, że procedura in vitro nie może zastąpić leczenia niepłodności bo to jest tylko jedna z metod, którą prawo dopuszcza, ale nie jedyna. Według niego, środki publiczne, które są przeznaczone tylko na jedną z tych metod nie mają uzasadnienia.
Poprzedni minister zdrowia Marian Zembala w ostatnich dniach urzędowania podpisał rozporządzenie, które miało przedłużyć funkcjonowanie programu od lipca przyszłego roku do końca 2019 roku. Dziś nie chciał komentować tej sprawy.
Natomiast była premier Ewa Kopacz, która w latach 2007-2011 sprawowała funkcję ministra zdrowia, skrytykowała decyzję o zakończeniu programu in vitro. Według niej, ta decyzja dotyczy ponad miliona par. Ewa Kopacz nie przyjmuje argumentu, że nie ma pieniędzy w budżecie jej dawnego resortu.

IAR/Góra/to/

COMMENTS