HomeUSAMiami

Rządowa agencja odradza mężczyznom na Florydzie oddawanie nasienia

Rządowa agencja odradza mężczyznom na Florydzie oddawanie nasienia

Mężczyźni zamieszkujący trzy florydzkie hrabstwa nie powinni w najbliższym czasie oddawać nasienia z powodu ryzyka rozprzestrzeniania wirusa Zika – radzą Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Agencja rządowa już wcześniej wystosowała podobną rekomendację dla hrabstwa Miami-Dade. Teraz uczyniła to samo dla dwóch hrabstw położonych na północ od Miami – Broward oraz Palm Beach.

Wirus jest przenoszony głównie przez komary, ale do zarażenia może również dojść drogą płciową. Nie ma dowodów, aby jakakolwiek kobieta zaraziła się Ziką przez nasieniem z banku spermy. CDC podkreśla, że ryzyko jest niskie, niemniej doradza zachowanie ostrożności.

W trzech wymienionych hrabstwach znajduje się dwanaście banków spermy. Obecność wirusa w organizmie można wykryć poprzez badanie krwi, ale trudno ją stwierdzić na podstawie próbki nasienia.

Do ostatniego zarażenia wirusem przez komara doszło na Florydzie w grudniu ubiegłego roku. Eksperci obawiają się jednak, że latem liczba przypadków znowu może wzrosnąć. W całym ubiegłym roku w USA zarażonych zostało 221 osób – większość w Miami i okolicach.

Wirus jest szczególnie groźny dla nienarodzonych jeszcze dzieci. Może prowadzić do uszkodzeń mózgu i mikrocefalii.

(łd), Fot. Dreamstime.com

COMMENTS