Gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych dotyczy dróg lokalnych – podkreślił w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych i gminnych.
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Program ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. W pierwszej edycji programu do samorządów trafi ponad 23 mld zł.
Jak podkreśliło w komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów, która pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii i pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Resort wskazał, że samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, między innymi w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami. Te inwestycje poprawią warunki życia Polaków – wskazano.
Jak podano, zgodnie z przyjętym regulaminem, o przyznaniu dofinansowania decydował Prezes Rady Ministrów w oparciu o rekomendację komisji powołanej przy KPRM. Na tej podstawie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wystawi promesy dla samorządów, a te uruchomią przetargi w ciągu maksymalnie pół roku od ich otrzymania. Członkiem kapituły oceniającej projekty był m.in. wiceminister Buda.
„Kwota przeznaczona na inwestycje w pierwszym naborze w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład została zwiększona z 20 do ponad 23 miliardów złotych. Tak duży strumień środków krajowych trafi do 97 proc. polskich samorządów” – powiedział Buda.
Dodał, że gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach programu dotyczy dróg lokalnych. „Najwięcej potrzeb samorządowcy mają właśnie w tym zakresie. Na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych, dróg gminnych często w bardzo małych miejscowościach. Na ten cel zostanie przeznaczone kilka miliardów złotych” – zaznaczył wiceminister.
Podał przykład Łodzi, która w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład będzie mogła zrealizować inwestycje na ok. 80 mln zł. „Przykładowo dojazd do drogi ekspresowej numer 14, która jest dziś w budowie, droga Pomorska czy ulica Mileszki – to są najgorsze drogi w Łodzi z punktu widzenia ich jakości. Z pieniędzy skorzystają również gminy ościenne Łodzi” – zaznaczył Buda. (PAP)
kmz/ amac/