14.9 C
Chicago
sobota, 19 kwietnia, 2025

Rząd w Niemczech może pomagać prywatnemu biznesowi, Orban już nie? „TSUE powinien orzec przeciwko pomocy publicznej Węgier na rzecz elektrowni jądrowej”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trybunał Sprawiedliwości UE powinien orzec przeciwko pomocy publicznej Węgier na rzecz budowy nowych reaktorów elektrowni jądrowej w Paksu – taką opinię wydała w czwartek rzeczniczka generalna TSUE Laila Medina.

Elektrownia w Paksu jest rozbudowywana przez rosyjski państwowy koncern Rosatom, który buduje dwa nowe bloki o mocy 1200 MW każdy. Przedsięwzięcie o nazwie Paks II jest jednym z kluczowych projektów energetycznych rządu Viktora Orbana. Wartość całej inwestycji ma wynieść około 12 mld euro.
Budowę bloków powierzono rosyjskiemu przedsiębiorstwu Nizhny Novgorod Engineering na podstawie umowy między Rosją a Węgrami o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Projekt ma być w całości sfinansowany przez państwo węgierskie, które pożyczyło środki na ten cel od Rosji.
W marcu 2017 roku Komisja Europejska zatwierdziła tę pomoc publiczną Węgier, jednak rok później Austria wniosła skargę do Sądu UE, który jest częścią TSUE, o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji.
W skardze rząd w Wiedniu argumentował, że energia jądrowa nie jest ani zrównoważonym źródłem energii, ani właściwą odpowiedzią na zmiany klimatu. Władze austriackie twierdziły również, że decyzja KE narusza przepisy o zamówieniach publicznych, prowadzi do zakłócenia konkurencji i nie leży w interesie publicznym.

 

CZYTAJ TEZ: Komisja Europejska niezwykle łaskawa dla Niemiec: Tamtejszy rząd może dołożyć prawie 1 mld euro do fabryki czipów w Dreźnie

 

W listopadzie 2022 roku Sąd UE oddalił skargę. Wówczas Austria wniosła do TSUE odwołanie od tego wyroku.
W czwartek rzeczniczka Trybunału zaproponowała, aby TSUE uwzględnił odwołanie i uchylił wyrok Sądu UE. Rzeczniczka generalna oceniła, że Austria słusznie argumentowała, że KE powinna była zbadać, czy bezpośrednie przyznanie kontraktu budowlanego rosyjskiej firmie było zgodne z przepisami UE dotyczącymi zamówień publicznych.
Opinia rzecznika generalnego jest wstępem do wyroku. Trybunał może się z nią zgodzić – i zwykle tak się dzieje – ale może też wydać zupełnie inny wyrok.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"