HomePOLSKA

Rząd przedstawił harmonogram szczepień. Od 15 stycznia każdy dorosły może zgłosić chęć zaszczepienia. Szczepienia seniorów od 25 stycznia

Rząd przedstawił harmonogram szczepień. Od 15 stycznia każdy dorosły może zgłosić chęć zaszczepienia. Szczepienia seniorów od 25 stycznia

Michał Dworczyk przedstawił w środę szczegółowy harmonogram szczepienia Polaków w pierwszym kwartale 2021 roku. Od 15 stycznia każdy dorosły Polak może zgłosić chęć bycia zaszczepionym. Nie oznacza to jednak, że od razu dostanie wyznaczony termin. W pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy powyżej 70. roku życia. – Polska może szczepić 3,7 mln osób miesięcznie, natomiast na podstawie umowy z UE otrzymujemy na razie tylko 1 mln szczepionek miesięcznie – powiedział Dworczyk.

– Na godz. 15 mamy prawie 338 tys. osób zaszczepionych. Do punktów szczepień dostarczono ponad 483 tysiące dawek. Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wynosi 50. Polska jest czwartym krajem, jeśli chodzi o liczbę wykonanych szczepień. Szczepimy z prędkością porównywalną do Niemiec – poinformował Michał Dworczyk na środowej konferencji prasowej. Szef KPRM odniósł się do pytania, dlaczego w niektórych krajach jest więcej osób zaszczepionych.

 

Zdaniem Dworczyka, kraje w ramach UE przyjęły dwa różne modele działania. Pierwszy model, m.in. funkcjonujący we Włoszech, polega na tym, że wszystkie szczepionki przyjeżdżają do punktów szczepień, a pacjenci są szczepieni. To powoduje duży przyrost zaszczepionych, ale po trzech tygodniach zaszczepieni muszą przyjąć drugą dawkę szczepionki, więc po tym czasie szybki przyrost we Włoszech zapewne wyhamuje. W przypadku modelu obowiązującego w Polsce, połowa dawek trafia do punktów szczepień, a połowa do magazynów. To sprawia, że każdy zaszczepiony ma zagwarantowaną drugą dawkę szczepionki, konieczną do uzyskania bezpieczeństwa na poziomie 95 proc.

 

Harmonogram szczepień przeciw COVID-19 w Polsce

 

– Wchodzimy w kluczowy etap – szczepień masowych. W najbliższy piątek 15 stycznia otwieramy rejestrację na konkretny termin w konkretnym punkcie dla osób powyżej 80. roku życia oraz uruchamiamy formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia. – Druga ważna data to 22 stycznia – otwarcie rejestracji dla osób powyżej 70. roku życia. Z kolei 25 stycznia rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70. roku życia, zgodnie z kolejnością rejestracji. To szczepienie rozpocznie się w 5994 punktach.

 

Od 25 stycznia będzie mogła szczepić się grupa licząca 4,6 mln osób. Z tego seniorów w wieku powyżej 80 lat jest 1,75 mln. W dalszej części szef KPRM przedstawił harmonogram szczepień w pierwszym kwartale 2021 roku. Do końca kwartału do Polski ma dotrzeć ponad 6 milionów szczepionek, co pozwoli na zaszczepienie 3 milionów osób.

 

30 szczepień tygodniowo w każdym punkcie

 

– Na podstawie tego kalendarza widzimy, że jeżeli do końca marca tygodniowo możemy przekazać 180 tys. szczepionek do wszystkich punktów szczepień na terenie Polski, to każdy punkt będzie mógł dostać w tygodniu 30 szczepionek. A zatem w każdym punkcie szczepień 30 osób w tygodniu będzie mogło zostać zaszczepionych. To jest wynikiem umowy z Unią Europejską – poinformował Dworczyk. – Z grupy seniorów, którą opisałem, nie wszystkich będziemy mogli zaszczepić. Grupa liczy ponad 4,5 mln osób, a szczepionek mamy wystarczająco dla 3 mln osób, z czego 700 tys. to członkowie grupy zero, a 2,3 mln to seniorzy – dodał. Dworczyk poinformował, że do 25 stycznia uruchomione zostaną dodatkowe punkty szczepień, by w każdym regionie Polski był dostępny punkt szczepień.

 

Polska może szczepić 3,7 mln osób miesięcznie

 

Zdaniem Michała Dworczyka, Polska posiada zdolność szczepienia 3,7 mln osób miesięcznie. Jednak ze względu na ograniczenie w dostawie szczepionek, płynące z UE, Polska będzie szczepiła jedynie 1 mln osób miesięcznie. – Wierzymy, że te szczepionki będą docierały do krajów UE szerszym strumieniem i wtedy będziemy mogli uruchamiać nasze moce. Natomiast to nastąpi najprawdopodobniej na początku drugiego kwartału – powiedział Dworczyk, podkreślając jeszcze raz, że Polska jest gotowa na szczepienie 3,7 mln osób miesięcznie.

 

Rejestracja i zgłoszenia na szczepienia – szczegóły

 

Od 15 stycznia seniorzy 80+ mogą rejestrować się na szczepienia, natomiast wszyscy Polacy od 18. roku życia wzwyż mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się. Minister Dworczyk podkreślił różnicę w obu przypadkach. – Proces rejestracji na szczepienie wygląda tak: zarejestrowanie się na szczepienie, wybór miejsca i terminu szczepienia, odebranie SMS-a z potwierdzeniem wizyty na dzień przed szczepieniem – powiedział Dworczyk. Dodał, że zarejestrować się można poprzez trzy kanały: infolinię (tel. 989), e-rejestrację (strona: www.pacjent.gov.pl) i stacjonarnie, w wybranym punkcie szczepień. Na podanie drugiej dawki szczepionki pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień od razu po podaniu pierwszej dawki szczepionki.

 

– Od 15 stycznia wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą mogły zgłosić gotowość do zaszczepienia się. By to zrobić, trzeba wejść na stronę www.gov.pl/szczepimy się. Tam możemy zgłosić gotowość do zaszczepienia się i w momencie, kiedy przyjdzie ich kolej, otrzymają oni informację o terminie szczepienia – powiedział Michał Dworczyk. – Bardzo zależy nam, by ten proces szczepień był realizowany ponad podziałami politycznymi i by był transparentny dla każdego obywatela. Dlatego na portalu dedykowanym szczepieniom uruchomimy szczegółowe informacje, dotyczące procesu szczepień w Polsce – dodał.

 

aip

COMMENTS