-1.2 C
Chicago
poniedziałek, 1 marca, 2021

Rząd podniesie wydatki na obronność

Popularne

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd ma przyjąć projekt nowelizacji prawa, zwiększający wydatki na obronność. Chodzi o zmianę ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, która ma realizować zapisy „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”.

Chodzi o realizację zapowiedzi podniesienia wydatków na obronność do 2,2 procent PKB w 2020 roku i 2,5 procent PKB w 2030 roku. Zmiany te muszą wejść w życie już w tym roku, aby wypełnić zobowiązania Szczytu NATO w Newport o dwuprocentowych wydatkach na obronność. Wprawdzie takie wydatki są zapisane w polskiej konstytucji, ale liczone są według poziomu z ubiegłorocznego budżetu, a nie jak chce NATO – bieżącego.

Rząd wskazuje, że polska armia będzie rozwijać Wojska Obrony Terytorialnej, ma zwiększyć liczbę etatów do 200 tysięcy, w tym maksymalnie 130 tysięcy mają zajmować etaty żołnierzy zawodowych.
Nowe przepisy mają też ułatwić zakupy sprzętu dla wojska. Próg udzielanych zaliczek dla wykonawców zamówień na sprzęt dla armii ma się zwiększyć z 25 do 50 procent.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Mariusz Pieśniewski/dabr/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane