HomePOLSKA

Rusza kolejna odsłona akcji #StopFakeNews

Rusza kolejna odsłona akcji #StopFakeNews

Rusza kolejna odsłona akcji #StopFakeNews, która ma na celu przekazanie rzetelnych informacji na temat COVID-19 oraz rozprzestrzeniania sie koronawirusa.

Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że internet jest pełen nieprawdziwych informacji i plotek na temat koronawirusa, dlatego dziś rusza kolejna odsłona akcji #StopFakeNews.
W ramach akcji w krótkich materiałach wideo ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych profesor Andrzej Horban dementuje mity związane z koronawirusem. Wśród wymienionych mitów znalazły się mówiące, że technologia 5G odpowiada za pojawienie się i rozprzestrzenianie koronawirusa, koronawirus został wywołany przez wielkie korporacje, żeby mogły zarabiać na szczepionkach, obostrzenia polegające na izolacji społecznej są bezpodstawne i mają ograniczyć naszą wolność, koronawirus jest wszędzie: długo utrzymuje się na metalach, na papierze, na plastiku oraz o tym, że noszenie maseczki powoduje, że wdychamy własne bakterie i zwiększamy ryzyko zachorowania.
Inne mity, do których odnosi się profesor Andrzej Horban mówią, że lek na koronawirusa już istnieje, ale jest ukrywany, promienie słoneczne leczą koronawirusa, zwierzęta domowe umierają na koronawirusa i zarażają ludzi, ibuprofen szkodzi ludziom zakażonym koronawirusem oraz śmiertelność wśród zakażonych koronawirusem jest znacznie niższa niż się oficjalnie podaje.
CIR poinformowało, że wszystkie materiały wideo będą dostępne na oficjalnych profilach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: Facebook, Youtube oraz Twitter.
W komunikacie CIR podkreślono, że jedynym źródłem prawdziwych informacji o decyzjach rządu są strony internetowe w domenie gov.pl, zwłaszcza: gov.pl/koronawirus , gis.gov.pl oraz premier.gov.pl , a także oficjalne kanały społecznościowe: Kancelarii Premiera, Ministerstwa Zdrowia oraz GIS.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/CIR/d dwi/mitro/

COMMENTS