Rosja oferuje turystom spacer w kosmosie za sto milionów dolarów!

Rosja oferuje turystom spacer w kosmosie za sto milionów dolarów!

Rosja oferuje turystom nie lada atrakcję, spacer w kosmosie za sto milionów dolarów! – podaje AFP.

Taką ofertę przedstawiła rosyjska firma kosmiczna Energia. Najpierw turysta poleciałby rosyjskim modułem NEM-2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Potem czekałaby na niego największa atrakcja, spacer w kosmosie. Było by to pierwsze tego typu przedsięwzięcie dla amatorów, do tej pory tylko specjalnie przeszkoleni astronauci wychodzili w otwartą przestrzeń kosmiczną.
-Nadal dyskutujemy o możliwości posłania turystów, którzy mogliby wyjść w przestrzeń kosmiczną – powiedział rosyjskiej gazecie Komsomolska Prawda szef wspomnianej agencji, Władimir Sołncew.

Jego zdaniem specjaliści od rynku potwierdzili zainteresowanie tego typu ofertą, nie jest ona dostępna dla przeciętnych ludzi, ale bogatych i bardzo bogatych na świecie nie brakuje, zauważa szef rosyjskiej agencji kosmicznej.

Jego zdankiem cena za taką przyjemność być może będzie niższa od tej, która zaproponowano. W zamian turysta mógłby po wyjściu w przestrzeń kosmiczną zrobić nawet sobie film wideo.
Energia, która pracowała przy wysłaniu w kosmos pierwszego człowieka na świecie, Jurija Gagarina w roku 1961 buduje specjalny moduł NEM-2 do transportu turystów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zdaniem szefa rosyjskiej agencji moduł będzie w stanie zabrać w kosmos sześć osób, wyposażony zostanie w wygodne kabiny, dwie łazienki, będzie też w tym module dostęp do internetu. Ma być, jak obiecuje szef Energii dogoty do startu już w przyszłym roku.

Dodaje on, że współpraca nad tym projektem zainteresowany jest amerykański gigant lotniczy, koncern Boeing, który także zajmuje się podbojem kosmosu.
Sołncew mówi, iż tych kilku turystów w roku mogłoby skorzystać z wyprawy, która włącznie ze spacerem w przestrzeni kosmicznej trwałaby około dziesięciu dni. Jak do tej pory podbój cywilny kosmosu był domeną zachodnich, przede wszystkim amerykańskich firm. To jednak Rosja w roku 2009 wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczną założyciela słynnego Cirque du Soleil, Guy Laliberte. Miliarder spędził tam dwa tygodnie. Pierwszą zaś turystką kosmiczną była w roku 2006 Amerykanka o irańskich korzeniach Anousheh Ansari.

 

 

 

 

Kazimierz Sikorski AIP

 

 

facebook twitter

COMMENTS

WORDPRESS: 0