19.3 C
Chicago
środa, 1 maja, 2024

Ropa zalicza już 4. z kolei miesiąc ze spadkiem notowań. Dlaczego nie czujemy tego na stacjach?!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w trakcie wtorkowej sesji, ale surowiec w ujęciu miesięcznym zalicza już 4. z kolei miesiąc ze zniżką notowań – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IV kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 76,23 USD, wyżej o 0,73 proc. i po spadku w lutym do tej pory o ponad 3 proc.

 

Ropa Brent na ICE w dostawach na IV wyceniana jest po 82,90 USD za baryłkę, w górę o 0,55 proc.

 

Na rynkach nie słabną obawy, że agresywna polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej i kolejne podwyżki stóp procentowych mogą negatywnie wpłynąć na popyt na paliwa. Do tego rosną zapasy ropy w USA i są obecnie na najwyższym poziomie od maja 2022 r. To spycha na dalszy plan oczekiwania co do wyższego popytu na paliwa w Chinach.

 

„Dane z Chin wskazują na poprawę mobilności mieszkańców tego kraju po otwarciu gospodarki, ale czekamy na konkretne sygnały poprawy aktywności w gospodarce” – mówi Charu Chanana, starszy strateg rynku w Saxo Capital Markets Pte.

 

„Ceny ropy poruszają się w wąskim przedziale, po tym gdy mocniej zniżkowały w reakcji na +gorące+ dane o inflacji w USA” – dodaje.

 

Tymczasem coraz większe problemy ze sprzedażą swojej ropy mają Rosjanie po zastosowaniu przez Zachód sankcji na Moskwę za inwazję Rosji na Ukrainę.

 

Rosyjska ropa ma być m.in. składowana w Ghanie, ponieważ zmniejsza się „pula” kupców zainteresowanych rosyjskim surowcem.

 

Pod koniec ub. tygodnia na wody terytorialne Ghany wpłynął tankowiec Tezeusz z ładunkiem ok. 600 tys. ton rosyjskiej ropy. Tezeusz przypłynął z Morza Czarnego – wynika z danych kursów tankowców opracowanych przez agencję Bloomberg.

 

Rosja jest pod presją, aby utrzymać swoje dochody ze sprzedaży ropy po tym, jak kraje G7 i Unia Europejska nałożyły sankcje na rosyjski przemysł energetyczny.

 

Niemal wszystkie firmy z Europy mają zakaz kupowania ropy i produktów ropopochodnych z Rosji.

 

Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że w grudniu 2022 r. przychody Rosji ze sprzedaży ropy spadły o prawie 20 proc. w porównaniu z listopadem po tym, jak wprowadzony przez Zachód pułap cenowy na rosyjską ropę spowodował duże zniżki cen tego surowca. (PAP Biznes)

 

aj/ osz/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520