8.9 C
Chicago
niedziela, 28 lutego, 2021

Rodzina chłopca, który zmarł w Teksasie z wyziębienia żąda od dostawców prądu 100 mln. dolarów

Popularne

Rodzina 11-letniego chłopca, który zmarł z zimna na przedmieściu Houston zaskarżyła teksańskie firmy energetyczne o odszkodowanie w wysokości 100 mln dolarów. Zarzuca im rażące zaniedbania.

 

Rodzina Cristiana Pavona złożyła pozew przeciw dostawcom energii ERCOT oraz Entergy Corporation w sądzie okręgowym powiatu Jefferson. Zarzuca firmom rażące zaniedbania i „przedkładanie zysków nad dobro ludzi” oraz ignorowanie wcześniejszych zaleceń o przygotowanie do nadchodzącej zimy.

 

ABC News przypomina, że „epicka awaria” w minionym tygodniu pozostawiła ponad 4 mln klientów firm bez energii elektrycznej. Temperatura w niektórych częściach stanu spadła do ok 15 -17 stopni C poniżej zera.

 

„Pomimo że prognoza pogody znana była z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, jak również wiadomo było o nieprzygotowaniu systemu przez ponad dekadę, ERCOT i Entergy nie podjęły żadnych działań, które mogłyby ostrzec przed kryzysem, do którego były całkowicie nieprzygotowane” – głosi pozew, zarzucając wyłączenia prądu „tym, którzy byli najbardziej narażeni na zimno.

 

„Pojawiły się relacje pokazujące puste biurowce w centrum Houston, które miały zasilanie, ale park domków mobilnych pozostał bez zasilania” – stwierdza pozew.

 

Cristian zmarł we wtorek w mobilnym domu rodziny w Conroe na przedmieściach Houston. Jego matka Maria Pavon podejrzewa, że przyczyną śmierci było wychłodzenie organizmu tzw. hipotermia.

 

„To młody człowiek, który zmarł bez żadnego innego powodu poza decyzjami korporacyjnymi. (…) To jest niedopuszczalne” – argumentował w niedzielę prawnik rodziny Tony Buzbee w wywiadzie dla ABC News.

 

W zeszłym tygodniu w Teksasie zmarło ponad 30 osób. Niektórzy z powodu zatrucia tlenkiem węgla, ponieważ używali samochodów lub generatorów do ogrzewania.

 

„Pozew Cristiana jest pierwszym i powinien być pierwszym. (…) Ten dzieciak zmieni Teksas i niech mu za to Bóg błogosławi” – dodał adwokat, zapowiadając kolejne procesy.

 

ABC News zwraca uwagę, że szóstoklasista przybył jako imigrant do USA dwa lata temu wraz z rodziną. Według matki, był zdrowy i jeszcze dzień przed śmiercią po raz pierwszy w życiu bawił się na śniegu. Twierdzi ona, że dziecko zamarzło na śmierć. Oficjalna przyczyna śmierci zostanie podana po sekcji zwłok.

 

„Jesteśmy głęboko zasmuceni utratą życia w naszej społeczności. Nie możemy tego komentować z powodu toczącego się postępowania sądowego” – przytacza ABC oświadczenie Entergy, która dostarcza energię elektryczną mieszkańcom Teksasu, Arkansas, Luizjany i Missisipi.

 

Także ERCOT zarządzający siecią elektryczną dla ponad 25 milionów klientów wydał podobne oświadczenie. Uzasadniał też, że operatorzy sieci, wyłączając prąd, dokonali właściwego wyboru, „aby uniknąć awarii w całym stanie”.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 

ad/ tebe/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane